Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

הוצאות נלוות בעת מכירת דירה

הוצאות נלוות בעת מכירת דירה
קרדיט pixabay

מכירת דירה

בעלי נכס שמעוניינים למכור את הנכס שלהם מקדישים לכך חשיבה רבה, עד שהם מקבלים את ההחלטה למכור את הבית הנוכחי שלהם כדי לעבור לבית גדול או קטן יותר וזאת על פי הצורך המשפחתי שלהם. אומנם מכירת דירה מובילה לקבלת כספים על פי השווי של הנכס, אך מתלווה לכך גם תשלום של הוצאות נלוות ולכן המוכר חייב לדעת מראש מה יהיה סך העלויות הללו. יש בעלי נכסים שחושבים שמדובר בסכומים זניחים ולכן הם אינם מייחסים לכך משמעות, אך החשיבה הזו היא שגויה. סך העלויות הנלוות הוא עשרות ולעיתים אף מאות אלפי שקלים ולכן לא כל התמורה נשארת ברשותו של בעל הנכס. הנושא הוא אקוטי במיוחד עבור מי שמתכנן לקנות בית אחר בסכום שיתקבל, אך בפועל הסכום שנותר בכיסו הוא נמוך יותר.

הוצאות נלוות בעת מכירת דירה
קרדיט pixabay

הוצאות נלוות לאחר מכירת דירה כוללות תשלום למתווך הדירות, אם הוא זה שמצא את הקונה עבור בית זה. כמו כן תשלום לעורך דין מקרקעין אשר ליווה את העסקה מראשיתה ועד השלמתה. וגם תשלום עבור שירותיו המקצועיים של שמאי מקרקעין אשר קובע באמצעות דוח מפורט מהו הערך הנכון של הבית. בהתאם לכך בעל הדירה יציע את הנכס למכירה. לאור העליות המשמעותיות במחירי הנדל"ן בישראל קשה לדעת מהו הערך הנכון של הבית. באופן טבעי כל אדם מעוניין למכור את הנכס בסכום הגבוה ביותר ולכן הקביעה של השמאי היא חשובה ביותר. השמאי הוא גם זה שמיידע את המוכר מהו גובה המיסים שיש לשלם וזאת על פי המחיר הסופי שבו נמכר הנכס.

תהליך מכירת דירה

מי מתחיל תהליך של מכירת דירה, מעוניין שהתהליך יהיה מהיר, שיגיעו לקוחות איכותיים והגונים וכך אפשר יהיה לבצע הליך מסודר ותוך פרק זמן מסוים ייחתם החוזה ועל פי התנאים שייקבעו בעל הנכס יקבל תשלום ויעזוב אותו. אפשר למכור לבד את הבית על ידי פרסום באתרי האינטרנט הייעודיים לכך ואפשר גם באמצעות מתווך. אומנם שכר הטרחה שלו הוא משמעותי אך במקרים רבים בזכות המתווך מבצעים עסקה מהירה ובמחיר מעולה וזאת לאור הניסיון והנחישות של המתווך.

מיסים לרשויות

קיימים שני סוגי מיסים שמשלם בעל הדירה לאחר מכירתה. הראשון הוא מס שבח אשר משולם למשרד האוצר. המדינה מקבלת חלק יחסי מהרווח שנוצר לבעל הנכס לאור ההפרש הכספי בין המחיר שהנכס נרכש לפני כמה שנים, לבין המחיר שהנכס נמכר כעת. משרד האוצר קבע מדרגות מס ובהתאם לכך מודיע השמאי ללקוח את גובהו של המס שיש לשלם תוך שלושים יום.

מעבר לכך קיים גם היטל השבחה שאותו משלמים לרשות המקומית והוא נובע מהשינוי בערך הנכס לאור השבחתו כמו הוספת מרפסת, ממ"ד וכו'.

ייעוץ מקצועי בנושא מקרקעין

לאור העובדה שמדובר בנכס מקרקעין שהשווי שלו הוא רב ויש לעסקה של מכירת דירה השלכות רבות, חשוב להיעזר באנשי מקצוע כמו שמאי ועורך דין מקרקעין.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
חשיבות התחזוקה של מערכת סולארית
המשמעות של תחזוקת מערכת סולארית לאחר התקנת מערכת סולארית יש חשיבות...
שינויים במשכנתא במהלך החיים
החיים הם אינם צפויים וכך גם המצב הכלכלי שלנו -...
ציוני הדרך המשמעותיים ביותר בטיול לבודפשט
בודפשט היא עיר אירופאית מעניינת ויעד חופשה פופולרי בתקציב נמוך....
נהלו את המאבק שלכם נכון יותר
לכל עובד שמורה הזכות לנהל מאבק על הזכויות שלו אבל...
עקצו אתכם? כך תרחיקו צרעות באופן טבעי
צרעות בסביבת הבית זו בהחלט צרה צרורה. לא רק שהן...
מה חשוב לדעת לפני מכירת דירת יוקרה?
כל אחד מאיתנו היה רוצה לגור בדירה גדולה במגדל לעשירון...
הרמת כוסית מושקעת במשרד – איך באמת עושים את זה?
אתם מנהלים חברה גדולה ויש לכם לא מעט עובדים? ברור...
האירועים המוצלחים ביותר תלויים בארגון מושלם
כל אירוע מתחיל בתכנון הקונספט שלו לפי הקהל והמטרות של...
למה אתם לא יכולים לנהוג בלי ביטוח
אנחנו, בני האדם, אוהבים וודאות. אבל אתם יודעים מה אין...
משהו בצוואה מריח לכם לא טוב? אל תוותרו
לאחר שמוגשת בקשה לקיום צוואה לרשם הירושות, הוא מפרסם את...