Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

האם לשוטר מותר לבצע חיפוש ברכב

האם לשוטר מותר לבצע חיפוש ברכב
קרדיט pixabay

הולכים ומתרבים המקרים שבהם כל נסיעה ברכב נראית כמו סצינה מסדרת טלוויזיה בלשית, משום שיש יותר חיפושי ברכב ויותר אנשים שמודעים לזכויות שלהם מולם

האם לשוטר מותר לבצע חיפוש ברכב
קרדיט pixabay

אם פעם היה נדיר יותר למצוא אנשים שיש להם בעיות סמים או שהם נמצאים נוהגים תחת השפעת אלכוהול וחומרים אסורים, היום הקנאביס ומוצריו הפכו להיות נפוצים, עד כדי כך שגם אנשים נורמטיביים יותר מתחילים למצוא את עצמם במצבים שבהם הם חייבים לתת תשובות בזמן עיכוב על ידי השוטרים. מכיוון שיש גם לא מעט אנשים שמשתמשים בקנאביס רפואי למטרות בריאות, ברור גם למה הם נחשדים מראש בכל מיני מצבים כאלה ומעודדים בכך שוטרים לערוך חיפוש ברכב שלהם מבלי שיכבדו את הזכויות שלהם.

מתי מותר לערוך חיפוש ברכב או בכלל?

כל עורך דין פלילי יכול לעדכן אתכם בנוגע לזכויות החיפוש עליכם או ברכב שלכם, ויגיד לכם שללא סיבה או עילה של ממש אי אפשר לערוך חיפוש כלשהו ללא הצגת צו חיפוש או ללא חשד סביר שהאדם מחזיק סמים ברגע זה. חיפוש לא חוקי כזה מתיר לכם לסרב לו מבלי שבית המשפט או כל גורם אחר ישתמש בסירוב הזה נגדכם. להזכירכם, זה לא המקרה כאשר אדם שחשוד בנהיגה תחת השפעת אלכוהול מסרב לבדיקת רמת האלכוהול בדמו וזה נחשב נגדו בבית המשפט.

צו חיפוש תקף

כדי לחפש ברכב שלכם חובה להציג צו חיפוש שיפוטי תקף, או שנתפסתם בצורה שמעוררת חשד שיש ברשותכם סמים ברגע זה. כשקורה מצב שבו ברור שנעשה פשע מותר לשוטר לחפש בבית או ברכב או כאשר הוא מקבל קריאה לעזרה. במקרים כאלה מותר לשוטר להתעלם מהסירוב שלכם ולערוך חיפוש ללא צו.

אם אתם נמלטים ברכב שלכם ונערך אחריכם מרדף בגלל החשש שיש ברכב שלכם סמים או כל דבר אחר שאסור להחזיק, מותר לרדוף ולחפש ברכב שלכם אם יש אכן חשד סביר להחזקת סמים ברכב זה. עורך דין פלילי יצטרך להוכיח שהחיפוש היה לא חוקי בעליל משום שלא היה שום חשד שאתם מחזיקים סמים ברכב ולכן לא היה צורך לחפש בו.

רכוש גנוב הוא אחת העילות שבגללן עורכים חיפוש בכלי רכב וגם כאן עורך דין פלילי חייב להוכיח שלא הייתה עילה כזאת כדי לפסול את החיפוש והתוצאות שלו. זה יכול להיות בהצלבה עם רישום פלילי שידוע לשוטר, ולכן אנחנו מכירים את המקרים שבהם אנשים טוענים שהטרידו אותם רק על סמך היכרות קודמת עם העבר שלהם ורישום פלילי ולכן גם פברקו חשד סביר להחזקת רכוש גנוב או נשק או סמים כדי שיוכלו לערוך חיפוש לא חוקי ללא צו. זה קורה גם כאשר יש מידע מודיעיני שניתן להם ולכן הם מחפשים.

אל תגרמו לשוטרים לחשוד בכם

במקרים אחרים, כאשר עוצרים אתכם השוטרים ורוצים לחפש ברכב שלכם, יעזור מאוד אם לא תתנהגו בצורה חשודה שתדרבן אותם לחפש ברכב שלכם גם ללא צו. הישמעו להנחיות השוטר ועשו כל מה שהוא מבקש כדי לא לגרום לו להעמיק את החיפוש ולעכב אתכם עוד יותר.

מה שחשוב לדעת הוא שבכל מקרה אם אין צו חיפוש מותר לסרב לחיפוש בנסיבות שבהן אין חשש לביצוע עבירה או מידע מודיעיני או כל רישום פלילי שיגרום לשוטר לבצע אותו. הסירוב מותר אבל אם יסבירו לכם מה החשד ואין חשש שתפלילו את עצמכם וההסכמה אמיתית כי אז ההחלטה נתונה בידיכם אם לשתף פעולה עם חיפוש ללא צו חיפוש שיפוטי.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
להחזיר את עצמנו כמה שנים לאחור- זה אפשרי
במיוחד בעידן שלנו, בו כולם מצלמים ומצטלמים כל הזמן, המודעות...
התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת
אסטרטגיה עסקית כוללת את התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת כדי להשיג...
להכין את הארון לחורף- ממה מתחילים?
כשהיינו קטנים היתה החלפה ברורה של תכולת ארון הבגדים מבגדי...
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...