Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

האם הסכם סודיות מגן על פטנט

האם הסכם סודיות מגן על פטנט

אם יש לך רעיון למוצר חדש, אפליקציה, עסק חדש ועוד, אחד השלבים הראשונים לצורך פיתוח אותו מוצר, עסק ייחודי, אפליקציה ועוד, יהיה להגן על זכויות היוצרים שלך מבחינה משפטית. זכויות קניין רוחני הן זכויות אשר יקנו לאדם בלעדיות למוצר או לרעיון שלו. בטרם בוחרים לנקוט בצעדים אשר יאפשרו לכם לקבל בלעדיות על המוצר או הרעיון שלכם באופן משפטי, חשוב מאוד לשאול את עצמכם על מה אתם מעוניינים להגן במוצר שלכם- האם אתם מעוניינים להגן על העיצוב הוויזואלי שלו? על הטכנולוגיה שלו? על המקוריות שלו ועוד. בהתאם לתשובה זו, תוכלו לבחור את סוג ההגנה הרלוונטית לכם. כמובן שמדובר בתהליך שכדאי וחשוב לערב בו עורכי דין מקצועיים ומנוסים בתחום זה.

 

 

כיצד ניתן להגן על רעיון או מוצר?

כיום ישנן 3 אופציות אשר עומדות על הפרק לצורך הגנה על מוצר או רעיון מבחינה משפטית: האופציה הראשונה קרויה מדגם ומטרתה היא להגן על העיצוב של המוצר. מדגם רשום מעניק לכל אדם הגנה על העיצוב של המוצר שלו למשך תקופה של 5 שנים ממועד הגשת הבקשה וכמובן שניתן להאריך את תקופת ההגנה עד 15 שנים. חשוב לדעת שמדגם איננו מגן על הפונקציונליות של המוצר ולכן הוא רלוונטי להגנה רק על המוצרים שהייחודיות שלהם מבוססת על המראה שלהם. כדאי שלא לפרסם את המוצר בטרם מגישים בקשה  לרישום מדגם. רצוי להחתים כל איש מקצוע שסייע לכם בעיצוב המוצר או בתכנון המוצר באופן פרקטי על הסכם סודיות על מנת שהמוצר לא יפורסם על ידם.

אופציה שניה היא לרשום את המוצר או הרעיון כפטנט. הפטנט מגן הגנה משפטית על מוצר או רעיון למשך 20 שנים ממועד הגשת הבקשה. כמו כן, הפטנט מקנה זכויות בלעדיות לממציאי המוצר או הוגי הרעיון. כמובן שחשוב מאוד להתוודע לכלל התנאים הרלוונטיים לרישום פטנט, על מנת שתהליך הרישום יצלח. מומלץ מאוד להגיש בקשה לרישום פטנט עוד בטרם מתחילים בשלב הייצור של המוצר או מימוש הרעיון, על מנת שהמוצר או הרעיון לא ייחשף לציבור הרחב בטרם הוא מקבל את ההגנה המשפטית הנדרשת לו. גם במקרה של רישום פטנט, חשוב וכדאי להחתים ספקים ובעלי מקצוע אשר לוקחים חלק במימוש המוצר או הרעיון שלכם, על הסכם סודיות שיעניק לכם הגנה מפני חשיפת המוצר או הרעיון על ידי אותם אנשים.

אופציה נוספת להגנה על רעיון או מוצר היא זכויות יוצרים. מדובר על הגנה אשר מעניקה ליוצר את הזכות הבלעדית על המוצר או הרעיון שלו. באמצעות זכויות יוצרים, היוצר בעצם מונע שימוש בלתי מורשה ביצירתו וכן מונע העתקה של היצירה שלו. מוצרים שניתן להגן בזכויות יוצרים הם: תוכנות מחב, מוצרי מחשב, איורים, מוזיקה ועוד. חשוב מאוד לבדוק מהם התנאים הרלוונטיים להגנת זכויות יוצרים מראש.

 

הסכם סודיות בליווי עורך דין מקצועי

אם בחרתם לרשום כפטנט רעיון או מוצר על מנת לקבל את ההגנה המשפטית עליו, חשוב מאוד שבין היתר בתהליך רישום הפטנט או עוד לפניו, יהיה הסכם סודיות אשר יגן עליכם מכל אדם שמתוודע ליצירה או לרעיון שלכם עוד בטרם קיבלתם את הזכויות המשפטיות עליו. לצורך עריכת הסכם סודיות שבאמת יגן עליכם, חשוב מאוד שתבחרו את עורך הדין המקצועי והמנוסה ביותר בתחום הסכמי סודיות וזכויות קניין, על מנת שינסח את הסכם הסודיות באופן שיגן עליכם בצורה הטובה ביותר וילווה אתכם בכל תהליך חתימת ההסכם מול כל אדם שרלוונטי לחתימה על הסכם זה.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הליווי המשפטי החשוב ביותר למשפחה שלכם
ברגעים בהם אירועים בחיים מחייבים פנייה לרשויות ופעולות רישום שמקבלות...
מה באמת צריך לדעת על ריהוט ודשא לגינה?
אתם נמצאים היום בנקודה שבה אתם רוצים לשנות את עיצוב...
החמרה במצב רפואי בעקבות מלחמה - מה ניתן לעשות?
בימים קשים אלו במדינת ישראל, לא נדיר לשמוע על אנשים...
איך להבטיח שהכל יתנהל כשורה בחייכם גם במצבים רגישים?
מצבים שונים שנקלעים אליהם במהלך החיים גורמים לכך שהם נוטלים...
הפיצויים שמגיעים לכם בגלל נזקי גוף
תאונות קורות וחלק מהתאונות אפשר להגדיר כרשלנות של מי שבאחריותו...
6 טיפים לשתייה בריאה
שתיית מים במהלך היום מהווה דבר חשוב וחיוני מאוד לגוף...
הסרת שיער במקומות הכי רגישים במקצועיות
כשאתן מחפשות שיטה יעילה שאיתה אפשר להסיר שיער ביעילות ולטווח...
מגשי פירות
שף הטעמים: יצירת מציאות חדשה עם מגשי פירות
מגשי פירות, המעטפת המיוחדת שנוצרה כדי להעניק לך חוויה קולינרית...
מעברים וכניסות למשרדים ולעסקים
אט אט מתחילים דלתות אוטומטיות לכבוש את נתחי השוק הרחבים...
הכרויות למטרה רצינית – איך לשפר את הסיכויים למצוא זוגיות?
ניסיתם להשתמש באתר הכרויות מקוון כדי למצוא את בת או...