Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

האבא החדש או האבא הפגום?

האבא החדש או האבא הפגום?
קרדיט שלומציון שרקי

מאות אנשי מקצוע מתחום המשפחה השתתפו בכנס "גבר-איש-אבא" בירושלים


כנס מקצועי בנושא "גבריות: מייחודיות להשלמה" התקיים הבוקר במרכז שלווה בירושלים, על ידי מיזם 'חיבורים'. לכנס הגיעו מעל 150 אנשי מקצוע מתחום הזוגיות, ההורות והמשפחה, כדי לדון בנושא הגבריות 'החדשה' , המושפעת מהשינויים התרבותיים של השנים האחרונות, וכיצד זה משפיע על המרקם המשפחתי.  

מאות אנשי מקצוע מתחום המשפחה בכנס על גבריות
קרדיט שלומציון שרקי

כנס "גבר-איש-אבא", הכנס הראשון מסוגו העוסק בנושא גבריות ומקום הגבר במשפחה, התקיים היום (ד', 24.7) במרכז שלווה בירושלים. הכנס נפתח בסקר עמדות של המשתתפים ביחס לנושא הגבריות, והציף את השוני הרב הקיים בנושא. בהמשך הכנס, חולקו המשתתפים בין מספר הרצאות של אנשי מקצוע שונים, שפרשו בפני המשתתפים את קשת הדעות ביחס למעבר בין הגבר הישן לגבר החדש. ההרצאות התמקדו בתחנות השונות בחיי הגבר והמשפחה כמו: יצירת קשר זוגי בזמן הרווקות, התנהלות זוגית בתוך הבית, מקומו של הגבר במשפחה כבן זוג וכאבא.

את הכנס פתח ד"ר גבריאל בוקובזה, שכתב ספר בעקבות מחקר מקיף על נושא הגבריות. בהרצאה תיאר בוקובזה את תהליך המעבר בין הגבר המסורתי, שנתפס כחזק, אמיץ, ושולט, לבין עידן שבו תכונות אלו כבר אינן מוערכות מצד אחד, אך מצד שני ניסיונותיו של הגבר להתחבר לעצמו ולפעול בהתאם לרגשותיו ורצונו להשתתף בנטל גידול הילדים וההתנהלות בבית, נדחית בלעג. ד"ר בוקובזה הציג את סוגי הגבריות השונים לעומת התפיסה החברתית הנהוגה כיום של הדמות הגברית. לסיכום, הצביע ד"ר בוקובזה על האיכויות הקיימות בייעוץ זוגי וטיפול משפחתי, כאשר הגבר שותף לתהליך המודעות והשינוי, כפי שעולה ממחקרים רבים שנערכו בנושא.

חרות גנוד, מנהלת מיזם חיבורים, סיפרה: "מטרת הכנס היא להעלות לסדר היום את הנושא החשוב, של מקום הגבר בעידן החדש. בעידן בו ישנה ציפייה לזוגיות שיש בה שוויון, ודרישה לגיטימית לנשיאה משותפת בעול גידול הילדים, יש צורך לברר ולהגדיר מחדש מהו מקומו של הגבר בתוך המערכת הזוגית והמערכת המשפחתית".

חרות מאמינה כי נקודת המוצא של הכנס היא שיש בגבריות איכויות ייחודיות, שצריך קודם כל לנהוג כלפיהן בכבוד. "המצב בו הגבר החדש נדרש למחוק את הצד הגברי שבו ולסגל לעצמו תכונות אחרות, שמוערכות יותר בחברה היום, הינו מצב שיש בו החמצה לכל הצדדים" סיפרה חרות. "הניסיון שלנו הוא להכיר את הברכה הייחודית שהגבר מביא עימו לקשר הזוגי ולמשפחה כולה, וללמוד את הדרכים המתאימות לו ולסובבים אותו להביאם לידי ביטוי". 

מאות אנשי מקצוע מתחום המשפחה בכנס על גבריות
קרדיט בית מוריה

בסדנאות שהתקיימו בהמשך הכנס עם אנשי רוח ואנשי מקצוע מתחומי הזוגיות וההורות, התקיים שיח בנושאים שונים הנכללים בתחום הגבריות, כמו: "מהות זיכרית-נקבית בדינמיקה זוגית", "המח הגברי", "איך לאמן אישה לעורר את הגבריות" ועוד. בין המנחים המשתתפים: אילן והילה יפרח, הרב דוב ברקוביץ, והסופר הרב ליאור אנגלמן.

מיזם "חיבורים", העומד מאחורי הכנס, הינו מיזם ארצי העוסק בתחומי הזוגיות וההורות, מבית היוצר של עמותת 'בית מוריה' באר שבע ובשיתוף המנהלה לזהות יהודית. במיזם מופעלים כ-15 מרכזי משפחה בפריסה ארצית, בהם מתקיימים הרצאות וסדנאות, מפגשי ייעוץ זוגי וטיפולים משפחתיים. "הרעיון לקיים את הכנס התחיל מתוך צורך שעלה מהשטח" מבהירה חרות. "במרכזי המשפחה ובסדנאות להורים, אנו עדים לתופעה בה קהל היעד הינו רוב מוחלט של נשים,  וזאת למרות שהגבר בימינו, הרבה יותר מעורב בחיי המשפחה מבעבר". חרות סבורה שהאפקטיביות של סדנאות מעין אלו יכולים לעלות בצורה משמעותית אם הגבר יהיה שותף גם לתהליך הלמידה והצמיחה, ולא ישאיר את זה רק לצד הנשי. "התחושה הזו מתחזקת לאור קבוצות גברים שקמות, כמו קבוצת 'אבא פגום' או מעגלי שיח של גברים, שיש צורך אמיתי בהכוונה, בדומה להכוונה ולמידה שהפכו למקובלים כל כך בקרב הנשים והאמהות".  

"הכנס הינו התחלה של בירור הצרכים והשפה הייחודית של הגבריות, ובאיכויות שהיא מביאה עימה לתוך הקשר הזוגי ולמשפחה" מבהירה חרות לסיום. "בירור כזה יוכל גם לאפשר לבדוק מהם הדרכים הטובות ביותר להגיע לקהל הגברי ולהתאים לו תכנית ייעוץ והכוונה המתאימות לתפקידו במשפחה".

מאות אנשי מקצוע מתחום המשפחה בכנס על גבריות
קרדיט שלומציון שרקי
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
בנייני האומה חוזרים לפעילות מלאה: מגוון מופעים ופעילויות ב'במת האומה' - חגיגה תרבותית של מוזיקה וקולינריה - פברואר מרץ 2024
בנייני האומה מעדכנים - חוזרים לפעילות מלאה כולל כנסים, ארועים...
הישג משמעותי לירושלים: הפועל לב ירושלים עלתה לחצי גמר גביע המדינה
הפועל לב ירושלים, קבוצת הנשים המרעננת של ליגת העל, עלתה...
גבר בשנות ה-20 נרצח, צעירה נפצעה קשה, ו- 4 פצועים בינוני בפיגוע ירי בכביש מעלה אדומים ירושלים. בנוסף פונו מהזירה אישה שנחבלה ו-4 נפגעי חרדה
הבוקר בשעה 7:29 התקבלו קריאות רבות במוקד החירום 101 של...
13 אותות הוקרה לאזרחים בדואים שהצילו יהודים במהלך ה-7 באוקטובר
במוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אתמול ארוע הוקרה ראשון מסוגו,...
"אשרי האיש" תערוכת תמונות קווילטינג (עבודת טלאים) של האומנית מרלן סנדרס (1948–2022)
תערוכה המציגה פן אחר של אומנות הקווילטינג. לא שימושן הפופולארי ככיסויי...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
רעיית נשיא המדינה ביקרה בבסיס חיל הים בחיפה
רעיית הנשיא בקשר ספינת הטילים אח״י ניצחון של חיל הים:...
מלון המלך דוד ירושלים מארח את חאבייר מיליי, נשיא ארגנטינה הנכנס במהלך ביקורו הרשמי הראשון בישראל
נשיא ארגנטינה הנכנס, חאבייר מיליי הגיע עם פמלייתו אמש למלון...
נשיא ארגנטינה לנשיא המדינה: בכוונתי להכריז על חמאס כארגון טרור ולהעביר הצעת חוק בפרלמנט הארגנטינאי בדרישה לשחרור החטופים
נשיא המדינה יצחק הרצוג, אירח היום, יום שלישי, כ״ז בשבט,...
פסטיבל הקולנוע ירושלים: אור סיגולי יחליף את אלעד סמורזיק כמנהל האמנותי של הפסטיבל
אלעד סמורזיק, המנהל האמנותי של הפסטיבל בעשור האחרון, הודיע על...