Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

דן אנד ברנדסטריט קובע: ירושלים מציגה את אחוז הגידול הגבוה ביותר בפתיחת עסקים בשנת 2017

דן אנד ברנדסטריט קובע: ירושלים מציגה את אחוז הגידול הגבוה ביותר בפתיחת עסקים בשנת 2017

לפי הנתונים בשנת 2017 נפתחו בירושלים 4,248 עסקים חדשים, עליה של 1,655 במספר העסקים שנוספו לעיר.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת: "הפכנו את ירושלים לעיר שכדאי לעשות בה עסקים. הנתונים המשמחים הם הוכחה שהפעולות שנקטנו לפיתוח הכלכלי של ירושלים בתרבות והספורט, בתיירות ובהייקט הן נכונות ונושאות פרי.

היזמים הם תמיד הראשונים שמריחים איפה המקום הטוב ביותר להשקיע והיום כבר כולם יודעים שירושלים בפריחה והיא המקום לגור בו ולהשקיע בו".

במסגרת הסיכום של דן אנד ברדסטריט לשנת 2017, נכתב שהמשק הישראלי נמצא במצב הטוב ביותר שהיה בו מאז קום המדינה. נתוני המאקרו מבטאים כלכלה בריאה, עם הכנסות שיא למדינה, שיעור אבטלה נמוך מאוד ורמת חוב תוצר פוחתת. גם מצב העסקים טוב יותר, עם גידול מתמיד בפדיונות במרבית הענפים, כתוצאה מביקושים מקומיים גבוהים, וכתוצאה מנגישות גבוהה יותר למימון. בתמונת המצב הנוכחית נסתכל על מצב העסקים מנקודת מבט לוקאלית. למרות שמצב העסקים במשק השתפר, ברזולוציה של ערים קיימת שונות גבוהה יותר ביחס למצבם. הניתוח הבא מציג נתונים השוואתיים המתייחסים למצב העסקים בערים.

  • התפתחות העסקים בערים

בערים הגדולות (מעל 200 אלף תושבים), חלה עליה בכמות העסקים בשנת 2017, למעט בבאר שבע, שם נרשמה ירידה של 198 עסקים, היות וכמות העסקים שנסגרו היתה גבוהה מכמות העסקים שנפתחו. העיר עם תוספת העסקים המשמעותית ביותר היא ת"א-יפו עם 2,648 עסקים שנוספו, מספר כמעט זהה לסכום הכולל של העסקים שנוספו בכל יתר הערים הגדולות. תוספת העסקים בעיר ירושלים, גם היא משמעותית מאוד עם 1,655 עסקים שנוספו ואחריה פתח תקווה עם 511 עסקים שנוספו. הירידה בכמות העסקים בבאר שבע נבעה להערכתנו בעיקר מהתגברות התחרות בענפי המסחר, שנוצרה מהתפתחות המטרז' המסחרי בעיר בשנים האחרונות. גם במונחי פתיחות עסקים, בבאר שבע נפתחו הכי פחות עסקים מבין הערים הגדולות.

אם בוחנים את אחוז הגידול בכמות העסקים ביחס לסך העסקים הפעילים בכל עיר, ניתן לראות שתל אביב יפו, ירושלים ופתח תקווה עם אחוז הגידול הגבוה ביותר, כאשר כל אחת עם מעל 2% גידול. ביתר הערים, טווח אחוז הגידול בכמות העסקים ביחס לסך העסקים הפעילים נע סביב ה-0.75% בממוצע, למעט בבאר שבע, שם נרשם קיטון בכמות העסקים.

הודעת חברת דן אנד ברנדסטריט

בערים הבינוניות, 16 ערים הציגו תוספת חיובית של עסקים לעומת 9 ערים שהציג תוספת שלילית. העיר הבינונית שנוספו בה הכי הרבה עסקים היא רמת גן, עם גידול של 718 עסקים. העיר הבינונית שירדה הכי הרבה בכמות העסקים היא בת ים עם קיטון של 169 עסקים.

הודעת חברת דן אנד ברנדסטריט

בערים הקטנות קיימת שונות גבוהה ביחס לגידול או קיטון בכמות העסקים בכל עיר. הריכוז הגדול ביותר של תוספת עסקים היתה באזור המרכז עם סך של 1,063 עסקים בערים הקטנות. גם באזור ירושלים נרשמה תוספת חיובית, בעוד שבאזור הצפון והדרום, סך כל תוספת העסקים היתה שלילית בערים הקטנות.

הודעת חברת דן אנד ברנדסטריט

אם בוחנים את כל העסקים שנפתחו ב-75 הערים שנבחנו, לפי אזור גיאוגרפי, ניתן לראות שכמות העסקים הגדולה ביותר שנפתחו בשנת 2017, היתה באזור המרכז, ותוספת העסקים היתה הגדולה ביותר באזור זה והיא עמדה על 7,679 עסקים. באזור ירושלים, שיעור הגידול בכמות העסקים ביחס לסך הפתיחות באזור זה, היה הגבוה ביותר, ועמד על 46%.

הודעת חברת דן אנד ברנדסטריט
  • התפתחות העסקים בערים במגזר החרדי והערבי

סך העסקים הפעילים בערים במגזר החרדי עומד על 20,746. בבחינת התפתחות העסקים בערים החרדיות נמצא שסך תוספת העסקים במגזר החרדי היא חיובית עם גידול של 1,322 עסקים.

הודעת חברת דן אנד ברנדסטריט

האוכלוסיה הערבית מהווה כ-20.5% מכלל האוכלוסיה בישראל, בעוד שחלקו של העסקים במגזר הערבי הוא 6.5% מכלל העסקים הפעילים במשק. הענפים המובילים במגזר הערבי הם ענף הבניה, חנויות מכולת, בתי קפה, הובלות, מוסכים וחנויות לחומרי בנין. בבחינת התפתחות העסקים בערים הערביות נמצא שסך תוספת העסקים במגזר הערבי היא שלילית עם קיטון של 241 עסקים. גם בערים שבהן נרשמה תוספת חיובית, כמות העסקים שנוספה היתה נמוכה.

  • אחוז העסקים ברמת סיכון גבוהה בערים

אחוז העסקים ברמת סיכון גבוהה בעיר באר שבע הוא הגבוה ביותר מבין הערים הגדולות בישראל עם 15.1% מכלל העסקים בבאר שבע. לעומת זאת, מבין הערים הגדולות, אחוז העסקים ברמת סיכון גבוהה בעיר פתח תקווה הוא הנמוך ביותר מבין הערים הגדולות בישראל עם 8.4% מכלל העסקים בפתח תקווה, זהו שינוי משנה קודמת שבה תל אביב יפו היתה העיר עם אחוז העסקים הנמוך ביותר של עסקים ברמת סיכון גבוהה.

מבין הערים הבינוניות, שתי הערים עם האחוז הגבוה ביותר של העסקים ברמת סיכון גבוהה הן רהט ואום אל פחם. שתי הערים עם האחוז הנמוך ביותר של העסקים ברמת סיכון גבוהה הן הוד השרון ומודיעין.

מבין הערים הקטנות, העיר עם האחוז הגבוה ביותר של העסקים ברמת סיכון גבוהה היא באקה אל גרביה, עם 30.5%. העיר עם האחוז הנמוך ביותר של העסקים ברמת סיכון גבוהה היא קרית אונו עם 4.9%.

צח ברקי סמנכ"ל בכיר, מנהל אגף כלכלה מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט :מצב הכלכלה הישראלית הוא טוב מאוד, אך כשבוחנים את מצב העסקים על בסיס גיאוגרפי, קיימת שונות גבוהה. קיים קשר חיובי בין קצב התפתחות העסקים ורמת הסיכון שלהם, לבין הרמה הסוציו אקונומית באותה עיר. השתלבות האוכלוסייה החרדית בשוק העבודה מייצרת מגמות חיוביות מאוד ביחס לעסקים במגזר זה. תוספת העסקים במגזר היא משמעותית ואנחנו מעריכים שמגמה זו תימשך ככל שהמגזר החרדי ישתלב יותר ויותר בשוק העבודה. בעיר באר שבע מגמת הקיטון בכמות העסקים ממשיכה ואחוז העסקים ברמת סיכון גבוהה גדל מ-14.3% בשנת 2016 ל-15.1% בשנת 2017.

בברכה,

רן רהב

דובר דן אנד ברדסטריט

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שבוע הקולנוע היהודי ירושלים 2023 יציין השנה את מהדורתו ה-25 ויתקיים בחג החנוכה, בתאריכים 9 עד 14 בדצמבר 2023, בסינמטק ירושלים
"נפש אחת" (One Life) בכיכובו של זוכה אוסקר, סר אנתוני...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח ביום רביעי, י"ב בתשרי, 27...
שיתוף פעולה ישראלי-אמריקני: הושלם אימון משותף במערכות ההגנה האווירית של ישראל וארה"ב להגנה מטילים
מנהלת חומה במפא״ת שבמשרד הביטחון, הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
משרד הביטחון וצה״ל החלו בעבודות לשדרוג והרחבת מעבר מזמוריה מדרום לירושלים והמעברים אייל ותרקומיא לאורך קו התפר
העבודות הן חלק מפרויקט רחב, ביוזמת שר הביטחון, יואב גלנט,...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...
נשיא המדינה נשא דברים בטקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל השתתפו היום, יום רביעי,...
משרד הבטחון ימגן רכבים ביהודה ושומרון
בהנחיית שר הביטחון, יואב גלנט, משרד הביטחון ימגן את רכבי...