Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

דיכאון בהריון – השפעה על העובר

דיכאון בהריון – השפעה על העובר
קרדיט pixabay

נשים חוות שינויים פיזיים ונפשיים בזמן הריון, ויש לא מעט נשים הרות המרגישות עצבות גדולה, הן בוכות ללא הפסקה, סובלות מעייפות ותשישות מוגברת, מחוסר חשק ועניין ועוד. הסביבה הקרובה לרוב תומכת באישה ומעודדת אותה, ולרוב כולם יטענו כי התופעות שציינו קורות בגלל ההורמונים בזמן ההריון, עם זאת התסמינים עשויים להעיד על דיכאון בהריון ויש לבדוק את האישה ולהתאים עבורה טיפול נכון.

רוב הנשים מודעות לתופעת ההריון לאחר לידה, אך רק מעטות מכירות את תופעת הדיכאון בהריון. כדאי לדעת כי קל מאוד לפספס את הבעיה כיוון שהסימפטומים של הדיכאון בתקופת ההריון זהים לתופעות נורמליות בזמן הריון, לכן אם התסמינים מופיעים ברמה מוגברת צריכה להידלק נורה אדומה וחשוב שהאישה תגיע לאבחון מקצועי כדי לבדוק האם היא סובלת מדיכאון או מחרדה.

דיכאון בהריון – השפעה על העובר
קרדיט pixabay

דרכי טיפול

ברוב המקרים הדיכאון בזמן ההריון לא עובר לאחר הלידה, לכן אין להתעלם מהבעיה וחשוב לעבור טיפול כבר בזמן ההריון. אישה לאחר הלידה חייבת הרבה כוחות כדי להעניק טיפול נאות לתינוק, אם היא סובלת מדיכאון או מחרדה בהריון, היא תתקשה להתמודד עם המצב החדש בחייה, בדרך כלל הדיכאון יחריף ללא טיפול מקצועי, לכן התינוק עשוי שלא לקבל את הטיפול המתאים.

אם האישה ההרה או הסובבים אותה מבחינים בתסמינים המוכרים של דיכאון בזמן הריון חשוב להפנות את האם ההרה לרופא המטפל או לרופא משפחה, אך עדיף לפנות ישירות לפסיכיאטר מומחה ומנוסה. בזמן הריון ניתן לקבל טיפול תרופתי לפני לידה, ברוב המקרים הפסיכיאטר ימליץ על טיפול משולב המבוסס על טיפול באמצעות שיחות ומתן תרופות נוגדות דיכאון. חשוב להדגיש כי אין סכנה בנטילת תרופות נוגדות דיכאון בזמן ההריון, הפסיכיאטר מתאים טיפול תרופתי הכולל תרופות שנבדקו במחקרים מקיפים, לכן אין חשש מהתפתחות מומים מולדים, מעיכוב בהתפתחות הקוגניטיבית של התינוק ומתופעות אחרות.

מהם הסיכונים של דיכאון בהריון?

אין להתעלם מהפרעת דיכאון בהריון בגלל הסיכונים הרבים לעובר ולאם. התופעה קשורה ללידה בסיכון, לסבירות גבוהה להפלה, ללידה של יילוד במשקל נמוך, ללידה מוקדמת, ובנוסף התינוקות שנולדו לנשים שסבלו מדיכאון בזמן הריון נמצאים בסיכון מוגבר לבעיות בהתפתחות הקוגניטיבית ולבעיות התנהגותיות.

חשוב לציין כי לידה מוקדמת מתרחשת לפני 37 שבועות לתקופת ההריון, התופעה נחשבת לגורם המוביל לתחלואה ולתמותה של עוברים, וללידה של מומים מולדים.

לחץ ודיכאון בזמן הריון קשורים גם לסיכון מוגבר עבור העובר, הוא עלול לפתח מחלות מטבוליות במהלך התבגרותו, ויש חשש להתפתחות הפרעות נפשיות, לרבות דיכאון וחדרה.

באופן כללי, דיכאון בזמן הריון עלול להוביל לבעיות ולתופעות הבאות:

  • לידה מוקדמת.
  • תינוקות הנולדים במשקל וגובה נמוכים.
  • תינוקות הסובלים מאי שקט לאחר הלידה, מבכי רב ומקשיים ביניקה.

השפעה של דיכאון בהריון על התינוק

סטרס  בזמן הריון הוא גורם מוכר המשפיע על מהלך ההריון ועל התפתחות העובר ברחמה של האישה. כאשר בודקים את רמת הורמוני הסטרס בשלייה לאחר הלידה, ביניהם הורמון קורטיזול, מגלים יחס ישיר בין רמת הסטרס בתקופת ההריון לרמת הורמוני הסטרס בשלייה. כמו כן, בבדיקת הורמוני הסטרס בתינוק שזה עתה נולד, ניתן למצוא אותו יחס חיובי בין רמת הסטרס של האם לרמת הורמוני הסטרס בשלייה ורמת הורמוני הסטרס בדמו של התינוק.

לכן, תינוקות שנולדו לאם שחוותה דיכאון בזמן הריון עלולים לסבול מתופעת כמו אי שקט, בכי ללא הפסקה, התפתחות איטית בהשוואה לממוצע, מומים מולדים ועוד. מחקר חדש שפורסם לאחרונה מצביע על קשר ישיר בין תופעת הדיכאון בזמן הריון לבין פגיעה במערכת החיסונית של התינוקות. 

מוזמנים להיכנס למאמר מקצועי בנושא דיכאון לאחר לידה של פרופסור לאון גרינהאוס

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הליווי המשפטי החשוב ביותר למשפחה שלכם
ברגעים בהם אירועים בחיים מחייבים פנייה לרשויות ופעולות רישום שמקבלות...
מה באמת צריך לדעת על ריהוט ודשא לגינה?
אתם נמצאים היום בנקודה שבה אתם רוצים לשנות את עיצוב...
החמרה במצב רפואי בעקבות מלחמה - מה ניתן לעשות?
בימים קשים אלו במדינת ישראל, לא נדיר לשמוע על אנשים...
איך להבטיח שהכל יתנהל כשורה בחייכם גם במצבים רגישים?
מצבים שונים שנקלעים אליהם במהלך החיים גורמים לכך שהם נוטלים...
הפיצויים שמגיעים לכם בגלל נזקי גוף
תאונות קורות וחלק מהתאונות אפשר להגדיר כרשלנות של מי שבאחריותו...
6 טיפים לשתייה בריאה
שתיית מים במהלך היום מהווה דבר חשוב וחיוני מאוד לגוף...
הסרת שיער במקומות הכי רגישים במקצועיות
כשאתן מחפשות שיטה יעילה שאיתה אפשר להסיר שיער ביעילות ולטווח...
מגשי פירות
שף הטעמים: יצירת מציאות חדשה עם מגשי פירות
מגשי פירות, המעטפת המיוחדת שנוצרה כדי להעניק לך חוויה קולינרית...
מעברים וכניסות למשרדים ולעסקים
אט אט מתחילים דלתות אוטומטיות לכבוש את נתחי השוק הרחבים...
הכרויות למטרה רצינית – איך לשפר את הסיכויים למצוא זוגיות?
ניסיתם להשתמש באתר הכרויות מקוון כדי למצוא את בת או...