Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

דגם "המפלצת" של האמנית ניקי דה סן פאל יוצג במוזיאון ישראל

דגם "המפלצת" של האמנית ניקי דה סן פאל יוצג במוזיאון ישראל
צילום באדיבות מוזיאון ישראל

הדגם שימש בסיס להכנת הפסל הענק "המפלצת", אחד מסמליה המרכזיים של ירושלים, והוא ניתן במתנה מהאמנית עצמה למוזיאון ישראל בשנת 1981 ומעולם לא הוצג במוזיאון עד כה

צילום באדיבות מוזיאון ישראל

 

מוזיאון ישראל יציג לראשונה את הדגם של "הגולם" שיצרה האמנית ניקי דה סן פאל, ברחבת הכניסה לאולמות המוזיאון. הדגם עשוי מעיסת נייר על גבי רשת ברזל, גובהו 64 ס"מ והוא ניתן במתנה למוזיאון ישראל לפני כ-40 שנים, מתנה מהאמנית עצמה.  פסלי החוץ של האמנית ניקי דה סאן פאל, מעטרים אתרים שונים בעולם, כגון רחבת הכניסה למרכז פומפידו בפריז וגן הטארות באיטליה. בימים אלו מוצגת תערוכה מקיפה של דה סן פאל במוזיאון המומה בניו יורק.

לפני יובל שנים, כשהציבה האמנית ניקי דה סן פאל את פסלה בירושלים, היא העניקה לו את השם "הגולם". כינוי החיבה שנתנו לו תושבי העיר, "המפלצת", מלמד יותר מכול עד כמה הוא התנחל בלבבות. הפסל גדול הממדים בשכונת קריית היובל הוא יצור אמורפי בשחור-לבן, עיניו הא-סימטריות מוקפות עיגולים שחורים, ומלועו האדום הבוהק משתפלות שלוש לשונות-מגלשות, אף הן אדומות. הן יורקות את הילדים מטה בעודם זועקים בפחד מהול בעונג, שמסבה להם ההתגברות על הפחד. החלל הפנימי של הפסל, שנתפס גם כרחם מגן, משמש מגרש משחקים. השם "גולם" מרמז לאגדה העממית, שייחסה למהר"ל (רבי יהודה ליווא) בן המאה ה-16 יצירת גולם שבכוחו לזהות את האמת ולמנוע כך האשמות-שווא של היהודים בעלילות דם. מוטיב הגולם התגלגל גם אל ספרות הילדים, שם קיבל הענק המיטיב חזות מרגיעה.

לרגל יום ירושלים בחרנו להציג את דגם הפסל השמור באוסף המוזיאון, אשר להקמתו היו שותפים כמה מהאבות המייסדים של מוזיאון ישראל; מרטין וייל, שהיה לימים מנהל המוזיאון, הוא שיזם את ההזמנה מהאמנית ליצור פסל חוצות לעיר; הוא הציע את הרעיון לווילהלם סנדברג, האוצר ששימש יועץ למוזיאון בראשית דרכו, והוא שפנה לאמנית לאחר שטדי קולק, ראש העיר ירושלים ואבי המוזיאון, התלהב ונתן את ברכתו. ניקי דה סן פאל, שהיה זה לה המיזם הציבורי הראשון, "קפצה משמחה", ומיהרה ליצור דגם ולשלוח אותו לאישור מועצת העיר, אלא שהמבנה המעוות הרתיע אותם והם חששו מתגובת הילדים. אנשי המוזיאון פנו אל האמנית בבקשה לבוא מפריז כדי להגן על הצעתה. סן פאל, שהאמינה בכל ליבה כי "דברים מפחידים מסייעים לילדים לגבור על פחדיהם" שכנעה אותם בטיעוניה ויחד עם עם בן זוגה, האמן ז'ן טינגלי, ובסיוע עוזריהם הוקמה האטרקציה האדריכלית האנושית ומשובבת הלב, שהיתה לאחד מהישגיה הגדולים ביותר של האמנית ולסמל אהוב של ירושלים המודרנית.

הדגם יוצג לאחר שעבר תהליך שימור מורכב במעבדות המוזיאון שכלל ניקוי, קונסולידציה של שכבות הצבע וחיזוק מבני.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
פסטיבל EGG'S BENEDICT בוולדורף אסטוריה מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מזמין את הקהל הרחב לחגוג בארוחת בוקר מפנקת עם מגוון מנות EGG'S BENEDICT (בין התאריכים 19.5 –31.5)
מנת ה EGG'S BENEDICT היא אחת ממנות ארוחת הבוקר והבראנץ'...
מעלים זיכרונות: נשיא המדינה יוצא בפרויקט הנצחה מרגש לזכרם של הנופלים והנרצחים במלחמת ״חרבות ברזל״
נשיא המדינה יצחק הרצוג יוצא בפרויקט חדש ומרגש שמטרתו היא...
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
לקראת יום הזיכרון נשיא המדינה אירח את נציגי משפחות חללי צה״ל
לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נשיא המדינה יצחק הרצוג...
76 יצירות, שרובן מוצגות לראשונה, בתערוכה לכבוד יום העצמאות ה- 76 למדינת ישראל – "דיוקן עצמאי: דמות ונפש הצייר באמנות הישראלית" במוזיאון קסטל במעלה אדומים
בתערוכה, שנפתחת לקהל הרחב החל מיום ראשון, 12 במאי, וצפויה...
נשיא מדינת ישראל נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעיתו מיכל בטקס הנחת זרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה
נשיא מדינת ישראל יצחק (בוז'י) הרצוג נשא דברים בטקס הפתיחה...
מועדי הגבורה בחודש מאי באירוח ביתי בירושלים
מועדי הגבורה הם הזמן הנכון ביותר לשמוע על סיפור ההתיישבות...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם משפחות שכולות, באתר ההנצחה הממלכתי לזכר חללי צה״ל הבדואים
אנחנו עוסקים כל העת - כל יום, שעה שעה, בימים...
נשיא המדינה נפגש עם מזכיר המדינה האמריקאי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש הבוקר, יום רביעי, כ״ג בניסן,...
נשיא המדינה נפגש עם משפחתו של ענר שפירא ז״ל
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל נפגשו הבוקר, יום שלישי,...