Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

"גם חסידה בשמים ידעה מועדיה ותור וסיס ועגור שמרו את עת בואנה" – סיסי החומות שבות לכותל

"גם חסידה בשמים ידעה מועדיה ותור וסיס ועגור שמרו את עת בואנה" – סיסי החומות שבות לכותל

הציפורים הנודדות,הקטנות והמופלאות, סיסי החומות, שמושבת הקינון העתיקה ביותר שלהם המתועדת בעולם נמצאת בין אבני הכותל המערבי, אמורות לחזור ולקנן בכותל.

השנה תקיים עיריית ירושלים בשיתוף עמותת "ידידי הסיסים" והחברה להגנת הטבע אירוע מיוחד לציון שובם של הסיסים לכותל ביום רביעי כ"ב אדר 18/03/09 ב- 16:00 ברחבת הכות, במעמד רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ, סגנית ראש העיר ירושלים, נעמי צור ועוד. מידי שנה, ובדיוק מופתי, חוזרים סיסי החומות, לאזורנו ומגיעים לכותל המערבי, במטרה לקנן ולהתרבות. הסיסים מופיעים בישראל באמצע פברואר ונשארים כשלושה חודשים וחצי עד תחילת יוני. בניגוד לציפורים אחרות הסיסים אינם מקננים בעצים, אלא בחרכים, נקיקים וחריצים של חומות ומבנים ישנים.

הסיס היא ציפור מיוחדת במינה. למרות הדמיון לסנונית היא ממין שונה. יחסית לציפור בגודלה, היא מגיעה לגיל מופלג – ידוע על סיסי חומות שהגיעו אף לגיל 21 כגיל המבוגר ביותר. סיס החומות מסתגל לתנאי מזג אוויר קשים על ידי כניסה למצב דמוי תרדמת, הסתגלות סיס החומות לתעופה היא אחד ממאפייניו הייחודיים. הסיס מבלה כמעט את כל חייו באוויר. הוא נוחת רק לצורך הטלת ביצים וטיפול בצאצאים; סיס החומות ניזון מחרקים מעופפים. הוא אוכל תוך כדי תעופה ואף שותה בטיסה, מנקה את נוצותיו, משחק, מזדווג, אוסף חומרים לקן ואף ישן, בדרך כלל, תוך כדי תעופה. הסיסים נאמנים לבן זוגם, והם חיים בצורה מונוגמית וחוזרים אל אותו הקן בו קיננו בשנה הקודמת.

רבים מנסים לחקור מדוע בוחרות ציפורים אלה דווקא את הכותל המערבי כמקום קינונן. הכותל הינו מבנה ישן אנכי וגבוה יחסית, וקיימת בו התקהלות של אנשים, מה שמביא עימו זרם של אוויר חם העולה למעלה. הסיסים אינם מפחדים מהאדם, כך שהציפורים מוצאות את הכותל כמקום האופטימלי לקינון ולגידול צאצאיהם.

גם השנה יקיימו עיריית ירושלים עמותת "ידידי הסיסים" והחברה להגנת הטבע אירוע מיוחד לציון חזרתם של הסיסים אל הכותל, בהשתתפות הרב שמואל רבינוביץ, רב הכותל והמקומות הקדושים, נעמי צור, סגנית ראש העיר ירושלים, אמנון האן, יו"ר עמותת ידידי הסיסים ויוזם האירוע, דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, , ד"ר יוסי לשם, מנהל המרכז הבינלאומי לנדידת ציפורים של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל-אביב, אמיר בלבן, החברה להגנת הטבע ועוד.

צור אמרה כי: כבר בספר ירמיהו נאמר: "גַּם-חֲסִידָה בַשָּׁמַיִם יָדְעָה מוֹעֲדֶיהָ, וְתֹר וְסִיס וְעָגוּר שָׁמְרוּ אֶת-עֵת בֹּאָנָה' (ירמיהו ח' 7). ירמיהו הביא את הסיסים כדוגמא לציפור אשר יודעת באופן טבעי לשוב לאותו מקום באותו הזמן ממש. ההתכנסות בכותל, ממש במקום בו עמד ירמיהו הנביא ודיבר על הסיסים, היא מרגשת מאוד בעיני".

כאמור, האירוע יתקיים ביום רביעי כ"ב אדר 18/03/09 ב-16:00 ברחבת הכותל.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שבוע הקולנוע היהודי ירושלים 2023 יציין השנה את מהדורתו ה-25 ויתקיים בחג החנוכה, בתאריכים 9 עד 14 בדצמבר 2023, בסינמטק ירושלים
"נפש אחת" (One Life) בכיכובו של זוכה אוסקר, סר אנתוני...
יריד אמנים במגדל דוד - דוכני יצירה מקומית ודוכני אוכל מהצפון, הדרום ומירושלים
מתנות לחנוכה, תכשיטים, קרמיקה, סופגניות בוטיק, ריבות וממרחים, בירות, גבינות...
"כמו האור בכד" (פתגם עממי אתיופי)
תערוכה במוזיאון לאמנות יהודית היכל שלמה בירושלים רח' המלך ג'ורג' 58...
אירוע האמנות השנתי הגדול, הותיק והמשפיע ביותר יוצא לדרך!
פסטיבל ״מנופים״ 24-28 באוקטובר 2023 *אירוע מרכזי בהר ציון *מופעים ותערוכות *...
חדש במחנה יהודה: יהודית - לחמים ומאפים ללא גלוטן
בתה של יהודית בן זקן התגלתה כצליאקית, אמה שראתה שבתה...
*מלונות ibis ירושלים מרכז העיר פותחים שנה עם סיורי סליחות בתאריכים נבחרים ומחירים אטרקטיביים החל מ600 ₪*
מלונות ibis ירושלים מרכז העיר נערכים לקראת חגי תשרי ומזמינים...
מתחם העיצוב די סיטי Dcity במישור אדומים, מצטרף לשורה נכבדה של מרחבים ציבוריים בארץ ובעולם אשר דוגלים בשילוב אמנות במרחב הציבורי
השדרה תהווה בשנה הקרובה מוקד משיכה ארצי לאמנות מסעירה ומיטבית...
טעימה מאירועי השבוע הרביעי של @סדרתרבות ירושלים 2023 1-8.9.23
סדרתרבות היא חגיגה של תרבות ויצירה ירושלמית המתקיימת בירושלים במהלך...
השקת ארוע בוטניפלצת בגן הבוטני- ניצפו בן ויארניק מהאח הגדול,עמית סגל, ראש העיר ירושלים משה ליאון, תמיר ורדי, שיר ביטון, טלי שרון, מיה רובין ועוד רבים
הגן הבוטני בירושלים השיק אמש את ארוע הקיץ הגדול שלו...
ספורט אנגלי ומוסיקה אוגוסט קריר לכל המשפחה במוזיאון ידידי ישראל בירושלים
פעילות ספורטיבית בנוסח אנגלי עם שחקן בדמותו של אורד וינגייט...