Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

גלעד לזיכרון

גלעד לזיכרון
קרדיט: Canva

השם אנדרטה הוא יווני קדום ומופיע אף בתלמוד הבבלי (שנחתם במאה ה-5)  במשמעות פסל של אדם, "אנדרו" איש ביוונית. אנדרטאות בארץ מוצבות בכל איזוריה והם חלק מהנוף הלאומי שלנו. ישראל היא מדינה עם היסטוריה עתיקה המשופעת בסיפורי גבורה, טרגדיות וזיכרון. והאנדרטאות הללו מוצבות כדי להנציח אותם מאורעות היסטוריים, ואישים דגולים, על מעשיהם וסיפורי גבורתם. אנדרטאות בארץ ישראל ברובם הם אתרי הנצחה, ויש כמעט 3000 אנדרטאות ואתרי הנצחה לזכרם של הנופלים בקרב, חלקם רשמיות של המדינה או צה"ל, לצד גלעד או יד זיכרון  שמשפחת החלל הקימה באופן פרטי.

סוגי אנדרטאות

כפי שצוין לעיל אנדרטאות בארץ ברובן הן אתרי הנצחה לנופלים, יש כאלה לזכר החללים עצמם, כמו ה"אריה השואג" בתל חי, אנדרטת אסון המסוקים, יש אחרות המנציחות מורשת קרב כמו אתר ההנצחה ומוזיאון גולני, אנדרטת חטיבת הנגב, וישנן אנדרטאות לציון קרבות גבורה, כמו גבעת התחמושת, ומצבת הגבורה לפורצי הדרך לירושלים. צורת האנדרטה והמבנה שלה נקבעים לפי הרעיון אותו רוצים להנציח לדוגמא: האנדרטה לזכר 14 לוחמים מהפלמ"ח שנהרגו "בליל הגשרים" לפני הקמת המדינה, עוצבה כאבן גדולה שתחתיה קבורים הלוחמים וסיפורם מסופר בלשונו של הסופר ס. יזהר.

 מיצג בטבע

פיסול סביבתי כשמו כן הוא יצירת אומנות המשתלבת בטבע, הן בתנאי השטח והן בחומרים הטבעיים  ממנו הוא נעשה. ולכן הוא מקובל ומשמש ביצירת אנדרטאות ובהנצחת אירועים מקומיים ולאומיים. הפסלים הסביבתיים הפכו למיצג שכיח בפארקים העירוניים, בגנים ציבוריים, בבנייני ציבור ומלונות. הם נוצרים כך שישתלבו בנוף ובמרחב הפתוח, ויוסיפו מימד של נוי וחן לסביבה.  פיסול סביבתי משמש אף להנציח אירועי זיכרון שהפכו ברבות הימים לסמל לאומי. כגון: מנורת הכנסת, ואנדרטת השואה, ובעולם המוכרות שבהן שער טיטוס ברומא, פסל החירות בארה"ב, והספינקס במצרים.

 חומרים ממוחזרים המשתלבים בשטח

ברוב המקומות כאשר רוצים פיסול סביבתי יש צורך בהתבוננות בסביבה, בהיכרות טובה עימה כדי ליצר את הכביכול דו שיח בין הטבע לאירוע אותו באים לחולל או לזכור. למשל פסל סביבתי יהיה עשוי מחומרים טבעיים הנמצאים בסביבה בה בונים את הפסל, לעיתים אף ממחזרים פסולת לצד חומרים טבעיים כמו מים ועוד כוחות טבע, לפיכך הוא בדרך כלל גם  גדול מימדים עם צבעים מיוחדים המתחברים יחד לסביבה ומשתנים איתה ועם עונות השנה. פיסול סביבתי יהיה שונה מעיצוב של אנדרטה  למשל: הכיתוב על גבי המיצג שבאנדרטה ייחרט על המיצג עצמו או על לוח סמוך, ובפיסול סביבתי הדבר לא נדרש. אז אם ברצונכם לבחור בפיסול סביבתי או אנדרטה חובה להתייעץ עם המומחים חברת "אבנים-אמנות באבן" בראשות טל חזן בעלת 15 שנות ניסיון ומקצועיות תוביל אתכם למיצג המומלץ. אז אנא פנו לטל': 053-9235363/058 ותיענו ברצון.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שירות מקצועי ומהיר לכל סוגי תקלות המחשבים
מעבדה לתיקון מחשב נייד בקוסמי מחשבים מציעה ללקוחותיה שירות מקצועי...
מה באמת צריך לדעת על הובלת משרד?
כל מי שמחליט להעביר את המשרד שלו למקום חדש תוהה...
האחים סופר מריו- המשחק הנוסטלגי שרלוונטי גם עכשיו
זירת הגיימרים רוחשת כותרים חדשים, הרפתקאות ועלילות ומרתקת רבים כאשר...
כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור מלון לליל הכלולות
אנחנו לא חושבים כי בחיים הבוגרים יש אירוע משמעותי ומרגש...
ככה תכינו עוגיות חמאה שנמסות בפה
עוגיות חמאה הן מאפה קלאסי אהוב שקשה לעמוד בפניו. העדינות,...
לעבוד בתנאים האופטימליים ביותר בכל מפעל
מבנה של מפעל מתוכנן כך שיהיו לו תשתיות שיתאימו לכל...
להכיר בני זוג בדרך מהנה יותר
דייטים הם סיוט לאנשים רבים, במיוחד לאחר שנכוו במערכות יחסים...
גניבת פרטים- איך מתמודדים מבחינה משפטית?
עבירות הקשורות למחשבים, אינטרנט ולמידע הרב שרץ בו נחשבות לבעיה...
האם אפשר לעשות שינוי תודעתי? התשובה היא כן
כל כך הרבה פעמים אנחנו פועלים על אוטומט, ובפועל, פשוט...
תהליך בדיקות ההאזנה – כיצד זה עובד?
בעולם שבו פרטיות הפכה למטבע נדיר, חשיבותה של בדיקת האזנה...