Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

גלעד לזיכרון

גלעד לזיכרון
קרדיט: Canva

השם אנדרטה הוא יווני קדום ומופיע אף בתלמוד הבבלי (שנחתם במאה ה-5)  במשמעות פסל של אדם, "אנדרו" איש ביוונית. אנדרטאות בארץ מוצבות בכל איזוריה והם חלק מהנוף הלאומי שלנו. ישראל היא מדינה עם היסטוריה עתיקה המשופעת בסיפורי גבורה, טרגדיות וזיכרון. והאנדרטאות הללו מוצבות כדי להנציח אותם מאורעות היסטוריים, ואישים דגולים, על מעשיהם וסיפורי גבורתם. אנדרטאות בארץ ישראל ברובם הם אתרי הנצחה, ויש כמעט 3000 אנדרטאות ואתרי הנצחה לזכרם של הנופלים בקרב, חלקם רשמיות של המדינה או צה"ל, לצד גלעד או יד זיכרון  שמשפחת החלל הקימה באופן פרטי.

סוגי אנדרטאות

כפי שצוין לעיל אנדרטאות בארץ ברובן הן אתרי הנצחה לנופלים, יש כאלה לזכר החללים עצמם, כמו ה"אריה השואג" בתל חי, אנדרטת אסון המסוקים, יש אחרות המנציחות מורשת קרב כמו אתר ההנצחה ומוזיאון גולני, אנדרטת חטיבת הנגב, וישנן אנדרטאות לציון קרבות גבורה, כמו גבעת התחמושת, ומצבת הגבורה לפורצי הדרך לירושלים. צורת האנדרטה והמבנה שלה נקבעים לפי הרעיון אותו רוצים להנציח לדוגמא: האנדרטה לזכר 14 לוחמים מהפלמ"ח שנהרגו "בליל הגשרים" לפני הקמת המדינה, עוצבה כאבן גדולה שתחתיה קבורים הלוחמים וסיפורם מסופר בלשונו של הסופר ס. יזהר.

 מיצג בטבע

פיסול סביבתי כשמו כן הוא יצירת אומנות המשתלבת בטבע, הן בתנאי השטח והן בחומרים הטבעיים  ממנו הוא נעשה. ולכן הוא מקובל ומשמש ביצירת אנדרטאות ובהנצחת אירועים מקומיים ולאומיים. הפסלים הסביבתיים הפכו למיצג שכיח בפארקים העירוניים, בגנים ציבוריים, בבנייני ציבור ומלונות. הם נוצרים כך שישתלבו בנוף ובמרחב הפתוח, ויוסיפו מימד של נוי וחן לסביבה.  פיסול סביבתי משמש אף להנציח אירועי זיכרון שהפכו ברבות הימים לסמל לאומי. כגון: מנורת הכנסת, ואנדרטת השואה, ובעולם המוכרות שבהן שער טיטוס ברומא, פסל החירות בארה"ב, והספינקס במצרים.

 חומרים ממוחזרים המשתלבים בשטח

ברוב המקומות כאשר רוצים פיסול סביבתי יש צורך בהתבוננות בסביבה, בהיכרות טובה עימה כדי ליצר את הכביכול דו שיח בין הטבע לאירוע אותו באים לחולל או לזכור. למשל פסל סביבתי יהיה עשוי מחומרים טבעיים הנמצאים בסביבה בה בונים את הפסל, לעיתים אף ממחזרים פסולת לצד חומרים טבעיים כמו מים ועוד כוחות טבע, לפיכך הוא בדרך כלל גם  גדול מימדים עם צבעים מיוחדים המתחברים יחד לסביבה ומשתנים איתה ועם עונות השנה. פיסול סביבתי יהיה שונה מעיצוב של אנדרטה  למשל: הכיתוב על גבי המיצג שבאנדרטה ייחרט על המיצג עצמו או על לוח סמוך, ובפיסול סביבתי הדבר לא נדרש. אז אם ברצונכם לבחור בפיסול סביבתי או אנדרטה חובה להתייעץ עם המומחים חברת "אבנים-אמנות באבן" בראשות טל חזן בעלת 15 שנות ניסיון ומקצועיות תוביל אתכם למיצג המומלץ. אז אנא פנו לטל': 053-9235363/058 ותיענו ברצון.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מה באמת צריך לדעת על ריהוט ודשא לגינה?
אתם נמצאים היום בנקודה שבה אתם רוצים לשנות את עיצוב...
החמרה במצב רפואי בעקבות מלחמה - מה ניתן לעשות?
בימים קשים אלו במדינת ישראל, לא נדיר לשמוע על אנשים...
איך להבטיח שהכל יתנהל כשורה בחייכם גם במצבים רגישים?
מצבים שונים שנקלעים אליהם במהלך החיים גורמים לכך שהם נוטלים...
הפיצויים שמגיעים לכם בגלל נזקי גוף
תאונות קורות וחלק מהתאונות אפשר להגדיר כרשלנות של מי שבאחריותו...
6 טיפים לשתייה בריאה
שתיית מים במהלך היום מהווה דבר חשוב וחיוני מאוד לגוף...
הסרת שיער במקומות הכי רגישים במקצועיות
כשאתן מחפשות שיטה יעילה שאיתה אפשר להסיר שיער ביעילות ולטווח...
מגשי פירות
שף הטעמים: יצירת מציאות חדשה עם מגשי פירות
מגשי פירות, המעטפת המיוחדת שנוצרה כדי להעניק לך חוויה קולינרית...
מעברים וכניסות למשרדים ולעסקים
אט אט מתחילים דלתות אוטומטיות לכבוש את נתחי השוק הרחבים...
הכרויות למטרה רצינית – איך לשפר את הסיכויים למצוא זוגיות?
ניסיתם להשתמש באתר הכרויות מקוון כדי למצוא את בת או...
איך להתמודד עם הארכת מעצר?
מעצר הוא הליך לא פשוט שגורם לעצורים רבים להרגיש פחד...