Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

גגות זכוכית – הכוכבים בשמי עולם עיצוב הפנים הישראלי

גגות זכוכית – הכוכבים בשמי עולם עיצוב הפנים הישראלי
קרדיט לתמונה: סקיי רופ

בשנים האחרונות אנחנו רואים ביותר ויותר מקומות בישראל סוגים שונים ומסקרנים של גגות זכוכית. עבור אלו שאינם בקיאים במונחים האדריכליים הספציפיים, השם – "גג זכוכית" מתייחס למבנים בהם חלק מהגג הוא פשוט חלון ממנו ניתן להביט החוצה אל השמיים, כאשר במקרים מסוימים מדובר פשוט בחלון רגיל וקטן יחסית, ובמקרים אחרים מדובר בחלק גדול מהגג כולו ובחלון עצום ומעוצב. גגות זכוכית פופולאריים כיום לא רק בבתים פרטיים בישראל, אלא גם (ואולי בעיקר) במבנים מסחריים גדולים דוגמת מרכזי קניות או אולמות ספורט, כמו גם במבנים ציבוריים שונים. מהם המאפיינים והיתרונות השונים של גגות זכוכית, הידועים גם בשם – סקיילייט, ומדוע פתרון אדריכלי זה נפוץ ופופולארי כל כך דווקא בישראל?

גגות זכוכית - הכוכבים בשמי עולם עיצוב הפנים הישראלי
קרדיט לתמונה: סקיי רופ

פתרון אידיאלי עבור מבנים במדינה שטופת שמש

נתחיל דווקא מהשאלה האחרונה – מדוע הפך גג הזכוכית, סקיילייט, לפתרון נפוץ ופופולארי כל כך במדינתנו הקטנה? ובכן, קיימים מספר גורמים אשר הופכים את הסקיילייט לפופולארי כל כך בעולם עיצוב הפנים המקומי, אך יותר מכל כנראה שהאקלים המקומי הוא מה שהופך את גג הזכוכית לפתרון מתבקש כל כך. ישראל היא מדינה שטופת שמש. אנחנו זוכים לשמיים כחולים ולשמש חמימה לאורך רוב השנה, שכן גם בחורף הישראלי מספר הימים בהם השמיים אפורים ויורד גשם לאורך כל היום הוא מצומצם ביותר. כאשר לאורך מרבית השנה אנחנו זוכים לשמיים כחולים ולימים יפים כל כך, מדוע לא לנצל זאת גם בעיצוב הפנים, ולהכניס קצת מהשמיים הכחולים ומהשמש הזו גם לתוך המבנה?

שיקול זה נכון הן עבור בתים פרטיים והן עבור מבנים מסחריים או ציבוריים – חשיפה גדולה יותר לשמיים שבחוץ משפרת את מצב הרוח של הנוכחים באותו מבנה, מאירה את פנים המבנה באור טבעי ויוצרת עניין מיוחד בעיצוב הפנים באותו מקום.

הרגשה מרווחת יותר בחלל, חיסכון אנרגטי ושימוש באור הטבעי – יתרונות הסקיילייט

לגגות זכוכית מספר יתרונות מהותיים אשר כאמור באים לכדי ביטוי מוגבר במדינה המתאפיינת באקלים שמשי כמו ישראל.

אחד היתרונות הגדולים ביותר של סקיילייט במבנה הוא כאמור הכניסה של קרני השמש לחלל הפנימי. כניסת השמש מאפשרת להאיר את המקום באור טבעי ונעים, וכך לחסוך משמעותית באנרגיה שצורך אותו מבנה לצרכי תאורה וגם לצרכי חימום. לשמש יש מספיק אנרגיה על מנת לחמם את העולם כולו, ואין סיבה שלא להשתמש באנרגיה זו ככל הניתן גם על מנת להאיר את פנים הבית או לחמם חללים פנימיים רחבים. כאשר מדובר בחשבונות החשמל לאורך שנים על גבי שנים, גם חיסכון מזערי בתאורה המלאכותית או בחימום החלל הפנימי עשוי להצטבר לחיסכון של סכומים עצומים לאורך זמן.

בנוסף, "פתיחת" החלק העליון של המבנה באמצעות גג זכוכית יוצרת גם אווירה מרווחת יותר בחלל. במיוחד כאשר מדובר בגגות זכוכית גדולים, מרווחים ומרהיבים למיניהם, דוגמת זה שניתן למצוא בחלק העליון של קניון עזריאלי בתל אביב. חלון גג מרהיב מסוג זה גורם לחלל הפנימי כולו להרגיש ולהיראות מרווח יותר, ויותר אפקט ויזואלי מרשים אשר מושך את העין. זוהי כנראה סיבה מרכזית נוספת לפופולאריות של גגות זכוכית בקרב אדריכלים ומעצבי פנים בישראל. במיוחד כאשר מדובר בבתים פרטיים בהם מנסים "להגדיל" את החלל בכל דרך אפשרית, פתיחת הגג באמצעות סקיילייט מרהיב יוצרת תחושה של חלל פתוח, גדול יותר ורחב ידיים, ובכך מהווה חלון זה אלמנט אדריכלי אשר משיג מטרה מוגדרת החשובה להרבה מאוד אנשים – הרחבת החלל ויצירת הרגשה מרווחת ופתוחה יותר.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...
במילים פשוטות, מה כולל טיפול באלכוהול וסמים?
כאשר אתם צריכים טיפול בהתמכרויות, אתם עשויים לקבל אותו דרך...
מצבה: הכתובת של יקירינו לאחר שהלכו לעולמם
אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות במצב הזה המצב בו...
הסטודנט משאנן הנציח את חבר הילדות מירושלים
בטקס מרגש בבית יד לבנים בירושלים השתתפו השבוע משפחות שכולות,...