Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

ברקת חשף בכנסת: מדיניות תכנונית חדשה לאיזורים רווים בעבירות בניה

ברקת חשף בכנסת: מדיניות תכנונית חדשה לאיזורים רווים בעבירות בניה

 

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, חשף היום בדיון בוועדת החוקה של הכנסת, מדיניות חדשה שגיבש להתמודדות עם איזורים שונים בעיר בהם ישנן עבירות בניה רבות, כגון גן המלך והכפר סילוואן, אשר משמשות כ"מקרה בוחן" למדיניות החדשה. 

מטרת המדיניות החדשה היא לצמצם את הפערים הגדולים בין התכנון הקיים לבין המציאות הקיימת בשטח ולעודד את התנהגות הציבור לפעול במסגרת החוק והסדר הציבורי. כך במסגרת התוכנית יוסדרו ויוכשרו ככל הניתן עבירות בנייה אשר יהיה ניתן מבחינה תכנונית להכשירן, ומאידך תינקט יד קשה של ענישה בהתאם לדין לעבירות בניה חדשות. 

ראש העיר הנחה את הגורמים העירוניים לפעול לתכנון מחודש של מתחמים, לשיפור משמעותי בשרותי הרישוי וההסדרה, להתאמת מדיניות האכיפה ולשילובה במדיניות הכוללת, כולל מתן אפשרות ושהות להסדרה של עבירות שעל בסיס המדיניות התכנון החדשה ניתן להסדיר וכן העמקת האכיפה בעבירות בנייה חדשות.

 יש לציין כי בשנת 2009 ביצעה העירייה 112 צווי הריסה 49 במערב העיר ו63 במזרחה ללא הבדל דת, גזע, מין או איזור גיאוגרפי בעיר, אולם העירייה סבורה כי הפיתרון איננו רק בענישה אלא גם בהסדרה תכנונית.  מרבית עבירות הבניה הן "ירושה" מהעבר, בעוד כיום יש גידול משמעותי בהתחלות הבניה החוקיות. 

על פי המדיניות החדשה, נדרשים העירייה והגורמים השונים להפעיל שיקול דעת במימוש צווי הריסה באזורים הנמצאים בתהליך שינוי בתכנון ובמיוחד אם מסתמן שמהות העבירה יכולה להשתנות כתוצאה ממדיניות התכנון החדשה. העירייה פועלת לתיאום המדיניות החדשה בין כלל גורמי הממשל ולחיפוש שביל הזהב בין להיות צודק לחכם ופועלת בנושא מול המשטרה, הפרקליטות הממשלה והכנסת. ראש העיר סבור כי בירושלים, לאור רגישויות כה רבות הברורות לכולם, לעתים יש לשכלל את כל הנתונים ולפעול בכלל המישורים במטרה לעודד התנהגות חוקית של התושבים תוך מחשבה לטווח ארוך. 

כך למשל באיזור "גן המלך" קיימים כיום כ-43 מבנים אשר לגביהם ישנם צווי הריסה בתוקף ושאר הבתים נמצאים בהליכים משפטיים. עיריית ירושלים מקדמת תוכנית חדשה למתחם אשר מטרתה מצד אחד לשמור על העמק ומאידך להביא לפיתוחו, למצוא פתרונות לחלק מהבתים הקיימים בפועל בשטח, תוך פיתוח האזור כולו הן לתיירות, הן למסחר והן לפתרונות דיור. התוכנית נמצאת בשלבים מתקדמים של תכנון ותוצג עם השלמתה לדיון בוועדות המקומית והמחוזית לתכנון ולבניה כמתחייב. 

כך למשל באיזור המורדות המערביים של הכפר סילואן קיימים כ-71 מבנים אשר לגביהם ישנם צווי הריסה בתוקף, מתוכם רק בארבעה מקרים חורגים הבניינים הקיימים מארבע קומות. על פי מדיניות התכנון החדשה של העירייה, האזור מסומן כאזור מגורים עד 4 קומות (במקום 2 קומות בלבד שניתן היה לקבל עד שנת 2009),  דבר המאפשר הגשת תוכניות נקודתיות בתחום זה בהן ניתן להציע בניינים חדשים עד 4 קומות. התוספות שמציעה התוכנית באזור זה משמעותה הגדלה משמעותית ביותר של מספר הקומות ואחוזי הבנייה ביחס לתוכנית המאושרת,  מציאת פתרונות רבים לתוספת יחידות דיור באזור ומענה למצוקה הקיימת, ובפועל  הכשרה תיאורטית של אחוז ניכר מעבירות הבניה. 

בנוסף למדיניות התכנונית החדשה, פועלת העירייה לקיצור משמעותי של השירות העירוני לתושבים, דבר שיאפשר את בחירת הנתיב החוקי על פני הבלתי חוקי תוך הסדרה דרמטית ותקדימית. העירייה תבחן את הצלחת הפעולה באזור זה כבסיס להרחבה גם לאזורים אחרים.

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הנשיא הרצוג: "השבת כל החטופים הביתה - קונצנזוס לאומי מוחלט בעם"
אתמול התקיים בבית הנשיא בירושלים טקס הוקרה מרגש לארגונים ואישים...
דברי נשיא המדינה בטקס הממלכתי לציון יום ירושלים
אני מבקש להתייחס מכאן - מבירת ישראל - למה שקורה...
נשיא המדינה נפגש עם בני משפחותיהן של התצפיתניות המוחזקות בשבי החמאס בעזה
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, נפגשו היום, יום שלישי,...
מותג האופנה RESERVED יעלה בקמפיין לרגל השקת סניף הדגל הראשון בעזריאלי ירושלים
הקמפיין ידגיש את קולקציית הנשים והילדים ויעלה בהשקעה של כ-...
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח את השחקן מייקל דאגלס
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו אתמול את השחקן...
הסנאטורית בדימוס מישל באקמן נפגשה עם נשיא המדינה ויו''ר הכנסת, ודנה איתם בסכנות שבתקנות החדשות שמבקש לאשר ארגון הבריאות העולמי
הסנאטורית לשעבר מישל באקמן, ביקרה בישראל בין היתר על מנת...
המילואימניק המצטיין: יגאל בנקין מאמית דתי ירושלים
יגאל בנקין, מורה בבית החינוך אמית דתי ירושלים, זכה לאות...
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
לקראת יום הזיכרון נשיא המדינה אירח את נציגי משפחות חללי צה״ל
לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נשיא המדינה יצחק הרצוג...
נשיא מדינת ישראל נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעיתו מיכל בטקס הנחת זרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה
נשיא מדינת ישראל יצחק (בוז'י) הרצוג נשא דברים בטקס הפתיחה...