Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

בעקבות פנייתה של עיריית ירושלים לבית המשפט לעניינים מקומיים: ענישה מחמירה לעברייני תכנון ובנייה המתעלמים מן החוק ומצווי בתי משפט

בעקבות פנייתה של עיריית ירושלים לבית המשפט לעניינים מקומיים: ענישה מחמירה לעברייני תכנון ובנייה המתעלמים מן החוק ומצווי בתי משפט
pixabay

בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים חייב עבריין בנייה בתשלום קנס בסך 183,400 ₪ והטיל עליו מאסר על תנאי של חצי שנה

ענישה מחמירה לעברייני תכנון ובנייה
pixabay

בעקבות פנייתה של עיריית ירושלים לבית המשפט לעניינים מקומיים – בית המשפט פסק כי יש להחמיר עם  עברייני תכנון ובנייה המתעלמים מן החוק ומצווי בתי משפט.

בשבוע שעבר (ד' – 31/10/18), גזר בית המשפט לעניינים מקומיים עונשים חמורים על עבריין בניה שכללו קנס גבוה ועונש משמעותי של מאסר על תנאי. מדובר בגזר דין המבטא מגמה עדכנית של בתי המשפט להחמיר בעונשם של עברייני בניה לאור השינוי בחוק התכנון והבניה.

בפני בית המשפט הובא עניינו של נאשם שבנה לפני כ-15 שנים בניין בן 4 קומות, בשטח העולה על 1,000 מ"ר, בשכונת בית חנינה, ללא היתר. כבר בשנת 2004 הטיל בית המשפט על הנאשם קנס בסך 500,000 ₪, תשלום אגרה בסך 49,000 ₪ ומאסר על תנאי של 3 חודשים, והורה לו להתאים את הבנייה הלא-חוקית להיתר, לרבות באמצעות הריסה, לא יאוחר מחודש יולי 2006. בית המשפט אף נתן לנאשם אורכות כדי לפעול להריסת או הכשרת עבירת הבנייה, אולם למרות זאת בהגיע המועד לביצוע הצו של בית המשפט, הנאשם בחר לעשות דין לעצמו ולהותיר את המבנה על כנו.

בשל כך, הוגש כנגד הנאשם באפריל 2016 כתב אישום נוסף בעבירה של אי ציות לצו השיפוטי שניתן לו והוא הובא לדיון בפני בית המשפט. מאחר והודה בעבירה שיוחסה לו, החליט כב' השופט דמביץ להרשיעו, אולם דחה את הדיון בעניינו על מנת לאפשר לו למצות הליכי תכנון, ככל שיוכל. אולם גם בדיון שהתקיים לאחר מכן לא היה בידי הנאשם היתר למבנה.

בגזר הדין שניתן קיבל בית המשפט את עמדתה של עיריית ירושלים בצורך להטיל במקרים כאלה עונשים משמעותיים אשר מבטאים את חשיבות מיגור עבריינות הבנייה. השופט דמביץ סקר את פסיקותיו הנחרצות של בית המשפט העליון מהם עולה כי "התופעה של בניית מבנים ללא היתר ופניה לקבלת היתר רק לאחר שנקבעו עובדות מוגמרות בשטח – תופעה נפוצה היא, ויש לפעול להכחדתה. יש במעשים כאלה פגיעה חמורה בשלטון החוק ובסדר הציבורי, וככל שמציאות עגומה זו מתמשכת, המציאות היא חמורה יותר, ונדרשת מדיניות ענישה תקיפה ומוחשית כדי להדבירה".

בית המשפט ציין כי מדובר בבנייה רחבת היקף של בניין בן 4 קומות אשר יש חשש שאינו בנוי לפי הדרישות המקצועיות ועלול להתמוטט על יושביו וכי מדובר בעבירה בעלת רווח כלכלי. עוד הוסיף בית המשפט וקבע כי מדובר בעבירה חמורה ביותר אשר הנאשם בחר לבצעה ביודעין תוך פגיעה בערך החברתי המוגן על ידי דיני התכנון והבנייה.לאור זאת בית המשפט החליט לחייב את הנאשם בקנס המקסימלי הקבוע בחוק בתוספת קנס יומי של 600 ₪ לכל יום בו נמשכה העבירה, ובסך הכל קנס של 183,400 ₪! בנוסף, הטיל בית המשפט על הנאשם עונש מאסר על תנאי של 6 חודשים וקבע כי הנאשם יקיים את הצו המורה לו להתאים את הבניה להיתר או להרוס אותו בתוך 3 חודשים ממועד מתן גזר הדין.

מהתביעה העירונית בעיריית ירושלים מציינים כי "מדובר בפסק דין בעל חשיבות רבה, המגביר את ההרתעה כלפי עברייני בנייה באמצעות החמרה בעונשים המוטלים עליהם. עבריינות הבנייה פוגעת במרקם התכנוני ואיכות חיי התושבים ומסיבים לעיר נזק כלכלי כבד ועומס על התשתיות העירוניות. התביעה העירונית תמשיך באכיפה נחושה למיגור תופעת הבנייה הבלתי חוקית".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שבוע הקולנוע היהודי ירושלים 2023 יציין השנה את מהדורתו ה-25 ויתקיים בחג החנוכה, בתאריכים 9 עד 14 בדצמבר 2023, בסינמטק ירושלים
"נפש אחת" (One Life) בכיכובו של זוכה אוסקר, סר אנתוני...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
תערוכה חדשה של אמנות אתיופית מסורתית במוזיאון לאמנות יהודית בירושלים
"חכמה בבטן כמו אור בכד" – משמעות הפתגם האתיופי הינה...
״ספורט - המשחק של כולנו״ בסוכת נשיא המדינה
נשיא המדינה ורעייתו אירחו הבוקר כ-4,000 מאזרחי ישראל בסוכתם המסורתית כמיטב...
חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד: בית הנשיא הואר בוורוד ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן
לרגל פתיחת חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד המצוין בחודש אוקטובר,...
נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח ביום רביעי, י"ב בתשרי, 27...
אירוע האמנות השנתי הגדול, הותיק והמשפיע ביותר יוצא לדרך!
פסטיבל ״מנופים״ 24-28 באוקטובר 2023 *אירוע מרכזי בהר ציון *מופעים ותערוכות *...
שיתוף פעולה ישראלי-אמריקני: הושלם אימון משותף במערכות ההגנה האווירית של ישראל וארה"ב להגנה מטילים
מנהלת חומה במפא״ת שבמשרד הביטחון, הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים...
אתרוג, לולב, הדס וערבה בכיכר ולירו: שוק ארבעת המינים המסורתי של ירושלים חוזר!
שלישי-שישי, י"א-י"ד תשרי תשפ"ד, 26-29/9/2023 בכיכר ולירו המחודשת הכניסה חופשית לכבוד...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...