Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

בעקבות פנייתה של עיריית ירושלים לבית המשפט לעניינים מקומיים: ענישה מחמירה לעברייני תכנון ובנייה המתעלמים מן החוק ומצווי בתי משפט

בעקבות פנייתה של עיריית ירושלים לבית המשפט לעניינים מקומיים: ענישה מחמירה לעברייני תכנון ובנייה המתעלמים מן החוק ומצווי בתי משפט
pixabay

בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים חייב עבריין בנייה בתשלום קנס בסך 183,400 ₪ והטיל עליו מאסר על תנאי של חצי שנה

ענישה מחמירה לעברייני תכנון ובנייה
pixabay

בעקבות פנייתה של עיריית ירושלים לבית המשפט לעניינים מקומיים – בית המשפט פסק כי יש להחמיר עם  עברייני תכנון ובנייה המתעלמים מן החוק ומצווי בתי משפט.

בשבוע שעבר (ד' – 31/10/18), גזר בית המשפט לעניינים מקומיים עונשים חמורים על עבריין בניה שכללו קנס גבוה ועונש משמעותי של מאסר על תנאי. מדובר בגזר דין המבטא מגמה עדכנית של בתי המשפט להחמיר בעונשם של עברייני בניה לאור השינוי בחוק התכנון והבניה.

בפני בית המשפט הובא עניינו של נאשם שבנה לפני כ-15 שנים בניין בן 4 קומות, בשטח העולה על 1,000 מ"ר, בשכונת בית חנינה, ללא היתר. כבר בשנת 2004 הטיל בית המשפט על הנאשם קנס בסך 500,000 ₪, תשלום אגרה בסך 49,000 ₪ ומאסר על תנאי של 3 חודשים, והורה לו להתאים את הבנייה הלא-חוקית להיתר, לרבות באמצעות הריסה, לא יאוחר מחודש יולי 2006. בית המשפט אף נתן לנאשם אורכות כדי לפעול להריסת או הכשרת עבירת הבנייה, אולם למרות זאת בהגיע המועד לביצוע הצו של בית המשפט, הנאשם בחר לעשות דין לעצמו ולהותיר את המבנה על כנו.

בשל כך, הוגש כנגד הנאשם באפריל 2016 כתב אישום נוסף בעבירה של אי ציות לצו השיפוטי שניתן לו והוא הובא לדיון בפני בית המשפט. מאחר והודה בעבירה שיוחסה לו, החליט כב' השופט דמביץ להרשיעו, אולם דחה את הדיון בעניינו על מנת לאפשר לו למצות הליכי תכנון, ככל שיוכל. אולם גם בדיון שהתקיים לאחר מכן לא היה בידי הנאשם היתר למבנה.

בגזר הדין שניתן קיבל בית המשפט את עמדתה של עיריית ירושלים בצורך להטיל במקרים כאלה עונשים משמעותיים אשר מבטאים את חשיבות מיגור עבריינות הבנייה. השופט דמביץ סקר את פסיקותיו הנחרצות של בית המשפט העליון מהם עולה כי "התופעה של בניית מבנים ללא היתר ופניה לקבלת היתר רק לאחר שנקבעו עובדות מוגמרות בשטח – תופעה נפוצה היא, ויש לפעול להכחדתה. יש במעשים כאלה פגיעה חמורה בשלטון החוק ובסדר הציבורי, וככל שמציאות עגומה זו מתמשכת, המציאות היא חמורה יותר, ונדרשת מדיניות ענישה תקיפה ומוחשית כדי להדבירה".

בית המשפט ציין כי מדובר בבנייה רחבת היקף של בניין בן 4 קומות אשר יש חשש שאינו בנוי לפי הדרישות המקצועיות ועלול להתמוטט על יושביו וכי מדובר בעבירה בעלת רווח כלכלי. עוד הוסיף בית המשפט וקבע כי מדובר בעבירה חמורה ביותר אשר הנאשם בחר לבצעה ביודעין תוך פגיעה בערך החברתי המוגן על ידי דיני התכנון והבנייה.לאור זאת בית המשפט החליט לחייב את הנאשם בקנס המקסימלי הקבוע בחוק בתוספת קנס יומי של 600 ₪ לכל יום בו נמשכה העבירה, ובסך הכל קנס של 183,400 ₪! בנוסף, הטיל בית המשפט על הנאשם עונש מאסר על תנאי של 6 חודשים וקבע כי הנאשם יקיים את הצו המורה לו להתאים את הבניה להיתר או להרוס אותו בתוך 3 חודשים ממועד מתן גזר הדין.

מהתביעה העירונית בעיריית ירושלים מציינים כי "מדובר בפסק דין בעל חשיבות רבה, המגביר את ההרתעה כלפי עברייני בנייה באמצעות החמרה בעונשים המוטלים עליהם. עבריינות הבנייה פוגעת במרקם התכנוני ואיכות חיי התושבים ומסיבים לעיר נזק כלכלי כבד ועומס על התשתיות העירוניות. התביעה העירונית תמשיך באכיפה נחושה למיגור תופעת הבנייה הבלתי חוקית".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
המילואימניק המצטיין: יגאל בנקין מאמית דתי ירושלים
יגאל בנקין, מורה בבית החינוך אמית דתי ירושלים, זכה לאות...
במעמד רעיית נשיא המדינה, הגב' מיכל הרצוג: פורום "120 מנהיגות מחברות" ערך את הכנס השנתי, בסימן ברית נשים ישראלית בבית הנשיא
שיתוף הפעולה בין בית הנשיא לפורום '120 מנהיגות מחברות' הוא...
מסעדת תמול שלשום מציינת 30 שנות פעילות עם שפית חדשה ומנות חדשות
תמול שלשום, מוסד התרבות ובית הקפה הירושלמי המוכר והאהוב, בבעלות...
פסטיבל EGG'S BENEDICT בוולדורף אסטוריה מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מזמין את הקהל הרחב לחגוג בארוחת בוקר מפנקת עם מגוון מנות EGG'S BENEDICT (בין התאריכים 19.5 –31.5)
מנת ה EGG'S BENEDICT היא אחת ממנות ארוחת הבוקר והבראנץ'...
תהליך בדיקות ההאזנה – כיצד זה עובד?
בעולם שבו פרטיות הפכה למטבע נדיר, חשיבותה של בדיקת האזנה...
מעלים זיכרונות: נשיא המדינה יוצא בפרויקט הנצחה מרגש לזכרם של הנופלים והנרצחים במלחמת ״חרבות ברזל״
נשיא המדינה יצחק הרצוג יוצא בפרויקט חדש ומרגש שמטרתו היא...
יש כאלו שעבורם למילה עצמאות משמעות מיוחדת!
בל צרור מירושלים, צעירה עם מוגבלות מספרת מדוע עבורה עצמאות...
הצלחה באכלוס פרויקט קריית היובל של אשטרום מגורים להשכרה ארוכת טווח בירושלים
בזמן קצר מאד הושכרו כ 350 דירות מתוך 396 דירות...
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
בית האמנים ירושלים מציג תערוכה קבוצתית חדשה: שורש רע
פתיחה חגיגית : שבת 18.5.2024 בשעה 12:00 הכניסה חופשית נעילה: 3.8.2024 אמנים משתתפים:...