Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

בניית תוכנית עסקית

בניית תוכנית עסקית
צילום ‏Shutterstock

חולמים על עסק עצמאי משלכם? מנהלים עסק עצמאי ומעוניינים להוביל אותו להצלחה העסקית הרצויה לכם? זה הזמן לדעת הכול על בניית תוכנית עסקית המותאמת באופן פרטני לכל סוגי העסקים.

מהי תוכנית עסקית?

תוכנית עסקית הינה תכנית המפרטת בתוכה את כל ההיבטים הנלווים לתפעול בית העסק. תוכנית זו בנויה כמעין מסמך עסקי והיא נכתבת למטרות שונות המותאמות לאופיו של בית העסק העצמאי, כאשר מטרתה העיקרית של תוכנית עסקית נועדה לאפשר לבעלי העסק לסלול את דרכם להצלחה העסקית המיוחלת. ברוב המקרים, מומלץ להיוועץ עם יועץ עסקי העוסק ומתמחה בבניית תוכניות עסקיות לסוגי העסקים השונים. הידע המקצועי הנדרש לצרכי כתיבתה של התכנית העסקית הינו הכרחי עבור כל אנשי העסקים והיזמים שביניכם העתידים לפתוח עסק חדש ו/או לפתח עסק קיים.

מהי תוכנית עסקית?
צילום ‏Shutterstock

האם קיים מבנה אחיד לתוכנית העסקית?

מכיוון שמטרות התכנית העסקית יכולות להיות שונות באופיין ומהותן העסקי מבית עסק אחד למשנהו, מבנה התכנית העסקית משתנה אף הוא מתכנית לתכנית וזאת למרות שקיים מבנה סכמתי לצרכי בניית תוכנית עסקית. מבנה זה כולל בין היתר: נספח מקדים המהווה תקציר ענייני בנוגע למטרות התכנית (מסמך זה ידוע בשם: סיכום מנהלים), מסמך כללי המתאר בתוכו פרטים כללים אודות בית העסק ובתוכנו מופיע גם החזון העסקי של בית העסק, מסמך המפרט בצורה ממוקדת את כל סוגי השירותים והמוצרים המשווקים ו/או מיוצרים על ידי בית העסק, מסמך מחקרי המפרט את סביבת התחרות והשוק בו פועל בית העסק, מסמך המגדיר בצורה מפורטת ונרחבת את קהלי היעד הרלוונטיים לבית העסק, מסמך המפרט את דרכי ההפצה, השיווק והמכירות של המוצרים והשירותים השונים המשווקים/מיוצרים על ידי בית העסק, מסמך כלכלי המפרט בתוכו את כל ההיבטים הפיננסים הנלווים לפעילות בית העסק ומסמך עבודה המרכז בתוכו את כל דרכי הפעולה המעשיים אותם יש לנקוט על מנת לעמוד ביעדי התכנית העסקית ומטרותיה.

במקרים בהם התכנית העסקית מיועדת לצרכי גיוס מקורות מימון ומשקיעים, חלקים נרחבים מהתכנית מתמקדים בהיבט הפיננסי הנלווה לפעילות העסקית השוטפת של בית העסק.

בניית תוכנית עסקית מותאמת באופן פרטני לכל סוגי העסקים וזאת ללא קשר לגודלם, כאשר גם בעלי מקצועות חופשיים מומלץ להכין תכנית עסקית אשר תלווה את פעילותם העסקית- פיננסית- שיווקית בהתאם לתחום פועלם ועיסוקם.

האם קיים מבנה אחיד לתוכנית העסקית?
צילום ‏Shutterstock

מתי מומלץ לערוך תכנית עסקית?

בניית תכנית עסקית הינה פעולה עסקית מומלצת וחשובה לכל סוגי העסקים וזאת ללא קשר לגודלם, תחום עיסוקם ומחזור הכנסותיהם. את התכנית העסקית מומלץ לערוך עוד בשלבי התכנון וההקמה הראשוניים של בית העסק וזאת על מנת לבחון היבטים שונים הקשורים לנושא הכדאיות העסקית של המוצר/שירות וכדומה. יחד עם זאת, גם בעסקים קיימים, קיימת חשיבות רבה לעריכתה של תוכנית עסקית באמצעות יועץ עסקי מנוסה ומיומן וזאת על מנת לבחון היבטים שונים הקשורים לתחום הפיתוח העסקי ולנושאים פיננסיים הנלווים לפעילותו העסקית של בית העסק.

חשוב לנו שתדעו: כל תכנית עסקית חייבת לכלול בתוכה דרך פעולה מובנית אשר נועדה לצרכי קידום מטרות ויעדי התכנית שלב אחר שלב. ללא נקיטת פעולה באמצעות תכנית פעולה מובנית התכנית העסקית תיוותר מסמך עסקי מודפס ותו לא.

נכתב באדיבות: X2Y יועצים עסקיים

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מה באמת צריך לדעת על הובלת משרד?
כל מי שמחליט להעביר את המשרד שלו למקום חדש תוהה...
האחים סופר מריו- המשחק הנוסטלגי שרלוונטי גם עכשיו
זירת הגיימרים רוחשת כותרים חדשים, הרפתקאות ועלילות ומרתקת רבים כאשר...
כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור מלון לליל הכלולות
אנחנו לא חושבים כי בחיים הבוגרים יש אירוע משמעותי ומרגש...
ככה תכינו עוגיות חמאה שנמסות בפה
עוגיות חמאה הן מאפה קלאסי אהוב שקשה לעמוד בפניו. העדינות,...
לעבוד בתנאים האופטימליים ביותר בכל מפעל
מבנה של מפעל מתוכנן כך שיהיו לו תשתיות שיתאימו לכל...
להכיר בני זוג בדרך מהנה יותר
דייטים הם סיוט לאנשים רבים, במיוחד לאחר שנכוו במערכות יחסים...
גניבת פרטים- איך מתמודדים מבחינה משפטית?
עבירות הקשורות למחשבים, אינטרנט ולמידע הרב שרץ בו נחשבות לבעיה...
האם אפשר לעשות שינוי תודעתי? התשובה היא כן
כל כך הרבה פעמים אנחנו פועלים על אוטומט, ובפועל, פשוט...
תהליך בדיקות ההאזנה – כיצד זה עובד?
בעולם שבו פרטיות הפכה למטבע נדיר, חשיבותה של בדיקת האזנה...
צוואה הדדית- מה חשוב לדעת
כאשר אדם מגיע לגיל מבוגר, הוא מתחיל לעכל את העובדה...