Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

בטקס חגיגי נבחר העיצוב החדש של כיכר ציון

בטקס חגיגי נבחר העיצוב החדש של כיכר ציון
הדמיה כיכר ציון (צילום: יגאל טרטקובסקי באדיבות דוברות עיריית ירושלים)
הדמיה כיכר ציון (צילום: יגאל טרטקובסקי באדיבות דוברות עיריית ירושלים)

חידוש פניה של כיכר ציון המיתולוגית יוצא לדרך: ביום חמישי שעבר (22.12.16), התקיים טקס חגיגי בהשתתפות ראש העיר, ניר ברקת ואישים בכירים נוספים, בו הוכרזו רשמית הזוכים בתחרות עיצובה המחודש של כיכר ציון המיתולוגית. שתי האדריכליות והאדריכל הירושלמיים הצעירים, שזכו בתחרות, קבלו פרס על סך 35 אלף ₪ וחשפו לראשונה בפני הקהל הרחב את פניה החדשים של כיכר ציון. מיקה, אמה של שירה בנקי ז"ל, שנרצחה במצעד הגאווה שהתקיים בעיר והוזמנה על ידי ברקת להיות שותפה בבחירת העיצוב המנצח, הייתה אורחת הכבוד בטקס.

"קרחת יער אורבנית". זהו שמה של ההצעה לעיצוב כיכר ציון בירושלים – פרי תכנונם של שלושה אדריכליות ואדריכלים ירושלמיים צעירים, שזכתה בתחרות אותה הובילה עיריית ירושלים באמצעות 'עדן' – החברה לפיתוח מרכז העיר ירושלים. מטרת התחרות: לבחון תכנון ופיתוח מחודשים של מרחב כיכר ציון ההיסטורית במטרה לחזק את מרכז העיר ולחדש את הכיכר. משפחתה של שירה בנקי ז״ל, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים, פנתה לראש העיר ניר ברקת בבקשה לחשוב איך אפשר לקדם סובלנות במסגרת ככר ציון שהייתה המקום המרכזי לאבל על שירה בימי השבעה. ברקת אימץ את ההצעה והחליט לצרף את מיקה בנקי כיועצת מיוחדת לראש העיר בוועדת השיפוט שבחרה את ההצעה הזוכה. התחרות בוצעה בשיתוף "עמותת אדריכלים מאוחדים".

בשנים האחרונות מקדמת חברת 'עדן' את התכנית העירונית להתחדשות המרחב הציבורי, ובראשה עבודות הרכבת הקלה, שהגיעו לסיומן בשנת 2009, והפכו את רחוב יפו למדרחוב הארוך בארץ. סביב הכיכר התפתחו תכניות שימור ובנייה של בתי מלון, בוטיקים, הוספת אזורי מסחר ושדרוג ופיתוח רחובות, וכעת גם התכנית לחידושה של הכיכר המזוהה כל כך עם העיר יוצאת לדרך. כל אלה נעשים יד ביד ובתמיכה של עיריית ירושלים ומשרד ירושלים ומורשת.

אל גמר התחרות הגיעו שלוש הצעות מפי שלושה צוותים וכאמור, במקום הראשון זכתה ההצעה "קרחת יער אורבנית", המציעה להפוך את הכיכר למקום ישיבה נוח, נעים ומוצל; כיכר שהיא גם מקום התכנסות, אירועים ומופעים, וכל פעילות מיוחדת המקדמת חיבורים. התכנון המוצע, פותח את קווי המבט מהרחובות הסמוכים, סוגר את הכיכר לתנועת הולכי רגל בלבד, משתמש בריצוף הקיים באזור, ומאפשר ישיבה נעימה ביחידים ובקבוצות תחת נוף ירוק של עצים מגוונים. האדריכלים הזוכים, מיה עתידיה, תמיר מנצור כרמל ומעין טוקי כרמל, החיים בירושלים, מספרים כי הם "מכירים את מרכז העיר ביום ובלילה, בחום, בקור ואפילו בשלג. החזון שלנו: כיכר שהופכת למקום שנעים להיות בו ביומיום ושאפשר לקיים בו כל כך הרבה אירועים שונים."

גם ההצעות שהגיעו למקום השני והשלישי הוצגו בטקס על ידי יוצריהן. הדמיות והסברים אודות שלוש ההצעות שהגיעו לגמר – בתמונות המצ"ב.

ראש העיר, מר ניר ברקת: " עיצוב המחודש של כיכר ציון עליו החלטנו יחד עם משפחת בנקי יהפוך את הכיכר למקום שמקדם חיבורים, סובלנות וכבוד הדדי. התחדשותה של הכיכר היא עוד שלב בחידושו וחיזוקו של מרכז העיר שעבר מהפך בשנים האחרונות וחוזר למקומו כמרכז העסקים והפנאי של ירושלים".

סגן ראש העיר, עופר ברקוביץ אמר בטקס "אנו ממשיכים את מגמת ההתחדשות של מרכז העיר. כיכר ציון, הכיכר ההיסטורית והמרכזית תהפוך למקום נעים יותר, סובלני יותר ירוק יותר ומוצל יותר בתוכנית החדשה, מקום מפגש, סמל להתחדשות האורבנית בירושלים. אני רוצה לברך על התחרות העניינית ולהודות לכלל האדריכלים שהשקיעו ונתנו מזמנם. נמשיך לקדם את מרכז העיר תוך חיזוק תשתיות התרבות ואירועי תרבות, חיזוק עסקים וקהילות עסקים, מיצבים מודרניים ועוד כדי להפוך את מרכז ירושלים למרכז תוסס ויצירתי."

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
נשיא המדינה אירח אחיות ואחים מצטיינים ממערכת הבריאות
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, אירחו היום, יום שלישי,...
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית כמחזיקת גביע המדינה וסגנית...
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...
נשיא המדינה נפגש עם נשיא רואנדה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, יום ראשון, כ״ח באדר...
פורום כיתות הכוננות 'הנני' ותנועת הביטחוניסטים תרמו עשרות אפודים קרמיים ליישוב קדומים
מסייעים לקדומים. פורום כיתות הכוננות 'הנני' בשיתוף תנועת הביטחוניסטים העבירו...
Oh My Electric Eye - יצירת מחול בבכורה מאת דנה נעים חפוטה 3 באפריל במחול שלם בירושלים 4 באפריל במרכז סוזן דלל
Eye (העין האלקטרונית שלי) יצירתה החדשה של דנה נעים חפוטה...
הפועל לב ירושלים פותחת את ההרשמה לאקדמיה לכדורסל נערות בחוות הנוער הציוני
למועדון כדורסל הפועל לב ירושלים פרויקט ייחודי לפיתוח שחקניות כדורסל...
13 אותות הוקרה לאזרחים בדואים שהצילו יהודים במהלך ה-7 באוקטובר
במוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אתמול ארוע הוקרה ראשון מסוגו,...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
חדש בירושלים ICC College האקדמיה להפקות אירועים וכנסים בבנייני האומה יוצאת לדרך!
בנייני האומה פותחים לראשונה אקדמיה להפקות להכשרה מקצועית במגוון תחומים...