Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

"אמת הביאר" נפתחה מחדש לקהל הרחב

"אמת הביאר" נפתחה מחדש לקהל הרחב

אמת המים העתיקה אשר הובילה מים מאזור גוש עציון לירושלים נפתחה מחדש למבקרים בטקס חגיגי שנערך אתמול (יום שלישי) בגוש עציון בהשתתפות שר התיירות יריב לוין, השר לירושלים ומורשת זאב אלקין, ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן, ראש מועצת אפרת עודד רביבי, ומנהל בית ספר שדה כפר עציון ירון רוזנטל.

"אמת הביאר" העתיקה נבנתה על ידי המלך הורדוס בימי הבית השני, במטרה להוביל מים מגוש עציון לירושלים בתקופה בה מים היו מצרך נדיר בעיר שהלכה וגדלה, כפי שנכתב "ת"ר פעם אחת עלו כל ישראל לירושלים ולא היה מים לשתות, הלך נקדימון בן-גוריון אצל אדון אחד ואמר לו : הלווני שתים עשרה עיינות מים לעולי הרגלים ואני אתן לך שתים עשרה ואם איני נותן לך הריני נותן לך שתים עשרה כיכר כסף וקבע לו זמן. כיוון שהגיע הזמן ולא ירדו גשמים שלח לו, שגר לי מים או מעות … נכנס נקדימון לבית המקדש כשהוא עצב נתעטף ועמד בתפילה אמר לפניו: רבונו של עולם גלוי וידוע לפניך שלא לכבודי עשיתי ולא לכבוד בית אבא עשיתי אלא לכבודך עשיתי שיהיו מצויים מים לעולי רגלים. מיד נתקשרו השמים בעבים ונתמלאו שתים עשרה עיינות מים" מסכת תענית, דף י"ט, עמוד ב'.

לאחרונה נערכו שיפוצים ושדרוגים באמה בעלות של 2 מיליון שקלים, ובטקס החגיגי שנערך אתמול הוצג גם חיזיון אורקולי המספר את ההיסטוריה של האמה.

השרים שיבחו את עבודת השדרוג שבוצעה באמה; שר התיירות יריב לוין ציין כי פרויקט אמת הביאר הינו רק אחד מתוך שורה ארוכה של פרויקטים תיירותיים שיצאו וייצאו לפועל בעתיד, ושאין ספק שתיירים רבים יגיעו לבקר בה ולהתפעל ממנה.

כמו כן הוסיף השר לירושלים ומורשת זאב אלקין, כי "היום, אור לכ"ה בכסלו, נר ראשון של חנוכה, יום יסודו של בית המקדש השני, אנחנו חונכים את אמת הביאר שאותה בנה הורדוס על מנת להוביל מים מגוש עציון לירושלים, לבית המקדש. האירוע הזה מסמל עבורי שלושה דברים: הראשון הוא המים, שמסמלים חיים; השני הוא הקשר ההדוק והישיר בין ירושלים לגוש עציון, כמקום מגוריי אשר עשיר בארכיאולוגיה, ירושלים בירתנו אשר יחד עם גוש עציון הם שני המקומות האהובים עלי. והשלישי הוא, הסמליות של הפתיחה המחודשת של אמת הביאר ביום סמלי זה- נר ראשון של חנוכה ויום יסודו של בית המקדש השני. אני גאה להוביל את הפרויקט ומזמין את כולם להגיע לבקר פה".

שלמה נאמן, רק המועצה האזורית גוש עציון, הודה לשרים משתפי הפעולה עם הפרויקט " השרים – אנו רואים בכם שותפים גדולים לדרך. אנו שמחים שזה קורה. המים שזרמו כאן סופקו והחייו את ירושלים עד תקופת הבריטים ושימשו בעבודת ביהמ"ק. היום אנו זוכים לספר את הסיפור הזה. מודה לראשי המועצה הקודמים שיזמו את הפרוייקט. מודה למנהל בית ספר שדה ירון רוזנטל למשרד התיירות ומשרד ירושלים ומורשת שסייעו להקמת הפרוייקט".

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, פיאר את אמת הביאר כמפעל הנדסי מדהים שאפילו המהנדסים הגדולים כיום ייתכן שיתקשרו לשחזר, והמשיך ואמר כי אמת המים הנה מקור להשראה לפרויקטים מודרניים כיום.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שבוע הקולנוע היהודי ירושלים 2023 יציין השנה את מהדורתו ה-25 ויתקיים בחג החנוכה, בתאריכים 9 עד 14 בדצמבר 2023, בסינמטק ירושלים
"נפש אחת" (One Life) בכיכובו של זוכה אוסקר, סר אנתוני...
יריד אמנים במגדל דוד - דוכני יצירה מקומית ודוכני אוכל מהצפון, הדרום ומירושלים
מתנות לחנוכה, תכשיטים, קרמיקה, סופגניות בוטיק, ריבות וממרחים, בירות, גבינות...
"כמו האור בכד" (פתגם עממי אתיופי)
תערוכה במוזיאון לאמנות יהודית היכל שלמה בירושלים רח' המלך ג'ורג' 58...
נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח ביום רביעי, י"ב בתשרי, 27...
אירוע האמנות השנתי הגדול, הותיק והמשפיע ביותר יוצא לדרך!
פסטיבל ״מנופים״ 24-28 באוקטובר 2023 *אירוע מרכזי בהר ציון *מופעים ותערוכות *...
שיתוף פעולה ישראלי-אמריקני: הושלם אימון משותף במערכות ההגנה האווירית של ישראל וארה"ב להגנה מטילים
מנהלת חומה במפא״ת שבמשרד הביטחון, הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
משרד הביטחון וצה״ל החלו בעבודות לשדרוג והרחבת מעבר מזמוריה מדרום לירושלים והמעברים אייל ותרקומיא לאורך קו התפר
העבודות הן חלק מפרויקט רחב, ביוזמת שר הביטחון, יואב גלנט,...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...