Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

איך אפשר לדעת כמה שווה הנכס שלכם באמת?

איך אפשר לדעת כמה שווה הנכס שלכם באמת?
קרדיט - Canva

שיקולים רבים מעורבים בכל מה שקשור לקביעת ערך של נכסים ולפעמים מה שמספרים לכם על השווי שלהם לא תמיד תואם את המציאות או את ההתפתחויות התכנוניות באזור. ערכו של נכס יכול להשתנות עם השנים וזה תלוי בגורמים רבים כמו הפיתוח של האזור, הביקוש לו או ההשקעה של הרשות המקומית באזור שבו הוא נמצא. כל ההשפעות האלה מותירות חותם על ערך הנכס ואת זה אפשר לדעת רק כאשר מבקשים חוות דעת שמאית של שמאי מקרקעין בתל אביב שבודק את כל המשתנים. זה גם מה שעשוי להשפיע על השיקולים שלכם לרכישת נכס כהשקעה עתידית. עריכת חוזה לעסקת מקרקעין ללא דוח שמאות מעודכן ומהימן היא בדיוק כמו לשים את הכסף על קרן הצבי, משום שהבטחות לתשואה או עליית ערך שאינן מגובות בממצאים ובעובדות פשוט לא מגשימות את עצמן. לפעמים עסקה שנראית טובה מדי היא אכן כזאת ולעיתים היא טומנת בחובה בעיות רבות ופגמים שיכולים לעלות לכם הרבה כסף וזמן, כפי שמוכיחה ללקוחותיה עו"ד מורן אטיאס – שמאית מקרקעין מוסמכת, על סמך הערכות השמאות המלומדות שלה.

להציל את הנכס שלכם

ההבנה כי נדרשת תנופת בניה בישראל כבר כאן. יחד עם זאת, לא כל מי שנמצא ליד מבנים חדשים, פרויקטים ומיזמים נהנה מעליית שווי. יש מיזמי בנייה שבזכותם עולה הערך של הנכס שלכם, ויש כאלה שבגללם ערך הנכס שלכם צולל מטה באופן משמעותי. יש חשיבות להיות מעודכנים בסביבה התכנונית של הנכס שלכם על מנת לעמוד בזמנים הקבועים בחוק להגשת התנגדויות במידת בצורך. מדובר בהזדמנות שלכם לנסות להציל את הנכס שלכם מפני ירידת ערכו. את ההתנגדות יש להגיש כשהיא מגובה במסמכים שמוכיחים כיצד פוגע המיזם החדש בערך הנכס שלכם, אחד המסמכים האמורים מהווה דוח שמאות יסודי (שומת מקרקעין). ניתן להגיש הגשת התנגדות להיתר בניה והתנגדות לתכנית. ככל שחוות הדעת יותר מנומקת וכתובה בצורה מקצועית, כך גם גדל הסיכוי שתוכלו להציל את הנכס שלכם מפני ירידת הערך הצפויה.

שמאות חשובה לכולם

גם אם אתם לא מתכוונים להשקיע בנדל"ן יש חשיבות רבה לקבלת דוח שמאות על הנכס שלכם לצורכי משכנתא, לצורך כתיבת צוואה וחלוקת הנכס שלכם בין בני המשפחה, לצורך עריכת תשלומי איזון בבתים משותפים או לצורך ערעור בגין דרישת תשלום להיטל השבחה. יש סיבות רבות שבגללן חשוב להיעזר בשמאי מקרקעין. עו"ד מורן אטיאס – שמאית מקרקעין מוסמכת תגיש לכם דוח יסודי ומקצועי על כל מה שאתם צריכים לדעת על הנכס שלכם למטרה שלשמה ביקשתם אותו, יחד עם ייעוץ וליווי מקצועי בהליכים השונים.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
חשיבות התחזוקה של מערכת סולארית
המשמעות של תחזוקת מערכת סולארית לאחר התקנת מערכת סולארית יש חשיבות...
שינויים במשכנתא במהלך החיים
החיים הם אינם צפויים וכך גם המצב הכלכלי שלנו -...
ציוני הדרך המשמעותיים ביותר בטיול לבודפשט
בודפשט היא עיר אירופאית מעניינת ויעד חופשה פופולרי בתקציב נמוך....
מתחדשות בבירה: חן אמסלם, טליה עובדיה, ליבר בלילתי ומירי כהן במינגלינג אופנתי באירוע לרגל השקת סניף הדגל הראשון של מותג האופנה RESERVED בירושלים
כ 250 מוזמנים הגיעו השבוע לחגוג בירושלים את פתיחת סניף...
נהלו את המאבק שלכם נכון יותר
לכל עובד שמורה הזכות לנהל מאבק על הזכויות שלו אבל...
מותג האופנה RESERVED מגיע לראשונה לירושלים ופותח סניף דגל בקניון עזריאלי ירושלים בהשקעה הנאמדת ב- 6 מיליון ₪
מותג האופנה RESERVED, המצוי בהתפתחות גדולה מאוד באירופה ולאחר פתיחת...
דברי נשיא המדינה בטקס הממלכתי לציון יום ירושלים
אני מבקש להתייחס מכאן - מבירת ישראל - למה שקורה...
דברי הנשיא בטקס האזכרה הממלכתי ליהודי אתיופיה שניספו בדרכם לישראל
"שימלה שימלה, אגראצ'ין ירוסלם דנה?" - "חסידה חסידה, מה שלום...
עקצו אתכם? כך תרחיקו צרעות באופן טבעי
צרעות בסביבת הבית זו בהחלט צרה צרורה. לא רק שהן...
מה חשוב לדעת לפני מכירת דירת יוקרה?
כל אחד מאיתנו היה רוצה לגור בדירה גדולה במגדל לעשירון...