Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אובדן כושר עבודה – מה צריך לדעת?

אובדן כושר עבודה – מה צריך לדעת?
קרדיט PIXABAY

אדם עובד בעבודה יציבה וקבועה ואז יום אחד הוא עובר תאונה שמונעת ממנו להמשיך לעבוד. כאשר זה קורה התסכול מאוד גדול, כי אדם שאיבד את פרנסתו מרגיש כמו מי שעומד מעל תהום, ועל כן טוב לדעת שלא הכול אבוד, אלא זכויותיו מצויות ושמורות, כך שאם הוא רק יתנהל נכונה הוא יזכה בסיוע מהותי, ועל כן נתחיל עם ההגדרה: אובדן כושר עבודה מיוחס לאדם שאיבד את היכולת להתפרנס בעקבות מחלה או תאונה, כאשר הפגיעה יכולה להיות רק חלקית ולא בהכרח מלאה.

אובדן כושר עבודה - מה צריך לדעת?
קרדיט PIXABAY

סוגי ביטוחים

בפני אדם שכושר עבודתו נפגע עומדות מגוון זכויות – זכויות באובדן כושר עבודה, ופה המוסד לביטוח לאומי נכנס לתמונה, כאשר מי שיש לו ביטוח פרטי, ביטוח מטעם קרן הפנסיה, או ביטוח מנהלים עשוי ליהנות מכיסוי נוסף. באותה נשימה נציין שחשוב לדעת שחוק הפנסיה מחייב את המעסיקים להפריש סכומים לביטוח המנהלים ולפנסיה של העובדים, כך שהזכויות והתנאים בהחלט קיימים.

ביטוח פרטי

טוב לדעת שבין היתר ניתן לעשות ביטוח פרטי, ביטוח שמבטיח לקבל תשלום חודשי במקרה של אובדן כושר עבודה בעקבות תאונה או מחלה שמונעת המשך תעסוקה. כמו כן, לאחר שנים שהיה בלגן בנושא, טוב לדעת שמאוגוסט 2017 עשו סדר בתחום – שווקו פוליסות אחידות שמאפשרות להשוות ביתר קלות בין שלל החברות. פה נציין שרוב הפוליסות מבטיחות פיצוי כספי שאינו גבוה מ 75% מסך המשכורת, אך גם יש מגוון הרחבות נוספות, ועל כן לפני שבוחרים בפוליסה כזו או אחרת חשוב לקרוא את האותיות הקטנת ואף יש מקום להתמקח מול החברה, ובכך להוזיל באופן משמעותי את היקף ההוצאות החודשיות.

כפל ביטוחים

לא מעט אנשים שבוחרים לעשות ביטוח פרטי נמצאים במצב בו יש להם גם ביטוח פרטי וגם קרן פנסיה, עובדה שמייצרת כפל ביטוחי, משמע הפרט משלם כפול אך לא מקבל תשלום כפול – לא ניתן לקבל מעבר לתקרה מסוימת, ועל כן בעת הצורך שתי החברות מתחלקות ביניהן בתשלום, משמע מדובר בהפסד כספי מיותר עבור המבוטח. מה עושים בכדי לא לצאת פראיירים? עדיף למזער את הביטוח מטעם קרן הפנסיה לסכום המינימלי, כך שהחיסכון הפנסיוני יגדל כמה שיותר. במקביל, מוטב לעבור לפוליסה משלימה (משלימה את הפוליסה של קרן הפנסיה), כך שזוכים להיות מכוסים, לא פוגעים בהחזר מטעם הביטוח ועל הדרך חוסכים.

אל מול הבירוקרטיה

כצפוי, שום דבר אינו ממש פשוט, ועל כן גם אם ברור שמדובר במקרה קלאסי של אובדן כושר עבודה, עדיין הבירוקרטיה מציבה קשיים. אי לכך בין אם מדובר בעצמאי ובין אם מדובר בשכיר, מראש היו ערוכים לכך שההתנהלות מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי דורשת לא מעט ניסיון, עובדה שמובילה רבים להיעזר בגוף מומחה, וזאת בכדי להשיג בזמן הקצר ביותר את הסיוע הגדול ביותר.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
החמרה במצב רפואי בעקבות מלחמה - מה ניתן לעשות?
בימים קשים אלו במדינת ישראל, לא נדיר לשמוע על אנשים...
איך להבטיח שהכל יתנהל כשורה בחייכם גם במצבים רגישים?
מצבים שונים שנקלעים אליהם במהלך החיים גורמים לכך שהם נוטלים...
הפיצויים שמגיעים לכם בגלל נזקי גוף
תאונות קורות וחלק מהתאונות אפשר להגדיר כרשלנות של מי שבאחריותו...
6 טיפים לשתייה בריאה
שתיית מים במהלך היום מהווה דבר חשוב וחיוני מאוד לגוף...
הסרת שיער במקומות הכי רגישים במקצועיות
כשאתן מחפשות שיטה יעילה שאיתה אפשר להסיר שיער ביעילות ולטווח...
מגשי פירות
שף הטעמים: יצירת מציאות חדשה עם מגשי פירות
מגשי פירות, המעטפת המיוחדת שנוצרה כדי להעניק לך חוויה קולינרית...
מעברים וכניסות למשרדים ולעסקים
אט אט מתחילים דלתות אוטומטיות לכבוש את נתחי השוק הרחבים...
הכרויות למטרה רצינית – איך לשפר את הסיכויים למצוא זוגיות?
ניסיתם להשתמש באתר הכרויות מקוון כדי למצוא את בת או...
איך להתמודד עם הארכת מעצר?
מעצר הוא הליך לא פשוט שגורם לעצורים רבים להרגיש פחד...
למה כדאי לכם לתת למערכות הבית החכם לדאוג לכם?
כשהמכשירים החכמים שלכם שוטפים עבורכם כלים, מבשלים, מנקים, מוציאים את...